Biskup laureatem pokojowej nagrody ONZ

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Południowosudański biskup został laureatem pokojowej nagrody ONZ. Przyznaje się ją za wyjątkowy wkład osób lub instytucji w pojednanie zwaśnionych społeczności. 1 marca hierarcha otrzyma z rąk sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych nagrodę im. Sérgio Vieira de Mello.

Przez ponad 20 lat bp Paride Taban kierował diecezją Torit. W 2004 r., po przejściu na emeryturę, zainicjował powstanie Pokojowej Wioski Świętej Trójcy w Kuronie. Jest to miejsce, gdzie ludzie z różnych plemion, narodów i religii wspólnie pracują na rzecz promocji pokoju i postępu w okolicznych miejscowościach.

"Fakt, że ta wioska jest teraz przykładem pojednania i pokoju, będzie zachęcał pozostałe społeczności do podejmowania podobnych rozwiązań w innych miejscach konfliktu w Sudanie Południowym" - powiedział Laurent Vieira de Mello, przewodniczący fundacji przyznającej nagrodę.

Brazylijczyk Sérgio Vieira de Mello, którego imię nosi nagroda, był Wysokim Komisarzem ds. Praw Człowieka. Zginął w zamachu bombowym na siedzibę Organizacji Narodów Zjednoczonych pełniąc funkcję Specjalnego Wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. Iraku.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biskup laureatem pokojowej nagrody ONZ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.