Biskup nominat Artur Ważny: wiara jest najważniejsza

Biskup nominat Artur Ważny: wiara jest najważniejsza
(fot. Archidiecezja Tarnowska)
KAI / ml

„My kapłani, żyjemy z długu wobec Kościoła, który dał nam Słowo i mówi spłacaj ten dług, czyli głoś Słowo, a także z długu wobec wiernych, dzięki którym żyję, bo ich jałmużna mnie wspomaga - mówi KAI ks. Artur Ważny, który dziś ogłoszony został nowym biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. - Spłacam dług gdy troszczę się o potrzebujących w Kościele. Chciałbym, żeby to nie były slogany, ale codzienna teologia” - dodaje 54-letni duchowny.

Ks. Ważny jest cenionym rekolekcjonistą, ojcem duchownym kapłanów diecezji tarnowskiej i egzorcystą. Był także diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, proboszczem, dyrektorem Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji.

DEON.PL POLECA
Zdaniem biskupa-nominata czasy są trudne dla Kościoła, ale w historii zbawienia też takie bywały. „Jezus mówił, że nie sposób, żeby nie było zgorszeń, ale zachęcał - miejcie wiarę. Wiara jest najważniejsza, bo jest więzią z Jezusem, przychodzeniem do Niego i pytaniem jak rozwiązać problemy i co z tym zrobić? A można z tych potknięć zrobić coś dobrego, tylko trzeba patrzeć oczami Jezusa na Kościół, ofiary które cierpią, na innych ludzi, kapłanów i pasterzy - dodał.

Ks. Artur Ważny jest cenionym spowiednikiem i rekolekcjonistą, a dla wielu - przewodnikiem duchowym. Ci, którzy go znają mówią, że to człowiek dialogu, bo poświęca wiele czasu na indywidualne rozmowy z ludźmi, którzy są ateistami, wątpią i przeżywają różne problemy życiowe.

Kapłan prowadzi także modlitwę uwielbienia i uzdrowienia. Pomagał m.in. w powstaniu Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych na cmentarzu w Tarnowie Mościcach a także Alegorii, która jest miejscem dialogu, formacji i misji. Ponadto prowadzi rekolekcje dla kobiet, które dokonały aborcji, organizował największe rekolekcje w diecezji, czyli Forum Formacyjne. Jest obecny w mediach społecznościowych. To autor książek i publikacji o tematyce pastoralnej.

„Chciałbym nie stracić zmysłu słuchania ludzi. Proszę o to, że jeśli zgłupieję i stracę odwagę, żeby mi o tym powiedzieć” - mówi biskup nominat.

„Można być dalej księdzem i biskupem. Chciałbym, żeby niewiele się zmieniło oprócz tego, że są inne obowiązki, ale inaczej sobie nie wyobrażam posługiwania. Jezus posyła, żeby być z Nim, głosić Ewangelię i służyć ludziom. Nie boję się tego co przed nami, życie z Jezusem to wielka przygoda, niespodzianki i ciągle coś nowego” - dodaje.

Zdaniem ks. Ważnego ważny jest język - forma przekazu. „Mamy zawsze Dobrą Nowinę, tylko zdarza się, że nie umiemy jej wypowiedzieć. Tak, język jest ważny, ale najważniejsze są świadectwo i autentyczność wiary” - podkreśla.

Ks. Artur Ważny nie ma jeszcze hasła swojej posługi. Nie wiadomo także kiedy odbędą się święcenia biskupie.

„Kiedy usłyszałem tę propozycję, był dzień rozpoczęcia Roku św. Józefa, więc jest to dla mnie natchnienie. Święty Józef zawsze mi towarzyszył. Byłem rektorem kościoła akademickiego św. Józefa w Tarnowie, jestem związany ze Szkołą Nowej Ewangelizacji św. Józefa, na mojej kapłańskiej drodze są Mężczyźni św. Józefa. Święty Józef jest dobrym patronem - cieniem Ojca niebieskiego. Chciałbym też pełnić taką ojcowską posługę” - mówi ks. Artur Ważny.

Ojciec Święty Franciszek mianował dziś księdza Artura Ważnego biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu tytularną stolicę Mazaca. Jest to czternasty biskup pomocniczy w historii diecezji tarnowskiej.

Ksiądz Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach (obecnie diecezja rzeszowska). W latach 1985-1991 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie.

W latach 1991-1995 pracował jako wikariusz w parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, zaś w latach 1995-1999 w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Podjął też studia specjalistyczne w zakresie teologii pastoralnej na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 1998 – 2007 był dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Wchodził także w skład Rady Kapłańskiej Diecezji Tarnowskiej, Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej,

Rady Administracyjnej Fundacji im. Arcybiskupa Jerzego Ablewicza i zespołu redakcyjnego pisma „Winda” – tarnowskiego dodatku do tygodnika „Droga” oraz sprawował posługę duszpasterza akademickiego w Tarnowie.

W latach 2007 – 2014 pełnił urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie - Mościcach. W latach 2014 – 2019 był dyrektorem Wydziału do spraw Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Ponadto sprawował obowiązki dyrektora Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Józefa w Tarnowie, asystenta kościelnego Stowarzyszenia Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Józefa w Tarnowie, asystenta kościelnego Kursu ALPHA w diecezji tarnowskiej, kapelana samorządowców miasta Tarnowa, opiekuna wspólnoty Mężczyźni św. Józefa w Tarnowie, członka Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej i członka Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Od 2010 roku pełni posługę diecezjalnego egzorcysty, a od 2019 roku sprawuje obowiązki ojca duchownego kapłanów diecezji tarnowskiej i dyrektora Unii Apostolskiej Księży Diecezji Tarnowskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Bonowicz

Pierwsza pełna biografia księdza Józefa Tischnera.
Jest to nie tylko oparta na faktach, rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa, ale przede wszystkim pasjonujący reportaż biograficzny, którego autor dociera do najbardziej zaskakujących...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biskup nominat Artur Ważny: wiara jest najważniejsza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.