Biskup Polak o propozycji rządu i finansach

(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
KAI / drr

Projekt likwidacji Funduszu Kościelnego przedstawiony dziś przez rząd strona kościelna tylko przyjęła do wiadomości - powiedział KAI bp Wojciech Polak. Sekretarz Episkopatu poinformował, że dalsze dyskusje dotyczyć będą szerszych regulacji w zakresie spraw finansowych na styku państwo-Kościół, a prowadzone będą na forum zespołu ds. finansów komisji konkordatowych.

Bp Wojeciech Polak: Pan Minister Michał Boni przekazał na ręce abp. Sławoja Leszka Głódzia list intencyjny i projekt przygotowany przez stronę rządową, zawierający konkretne rozwiązania dotyczące Funduszu Kościelnego. Projekt ten - jako strona kościelna - przyjęliśmy tylko do wiadomości. Nie podjęliśmy szczegółowej rozmowy na temat jego treści.

Odpowiedzieliśmy przedstawicielom rządu, że stoimy na stanowisku, iż projekt taki powinien być procedowany zgodnie z wypełnieniem zapisów art. 22 Konkordatu, który obowiązuje zarówno stronę kościelną jak i rządową. Oznacza to, że tego typu sprawy mają być rozważane na forum zespołu ds. finansów komisji konkordatowych, kościelnej i rządowej.

DEON.PL POLECA

Strona rządowa przyjęła ten sposób procedowania. Zgodziliśmy się, że w najbliższym możliwym terminie takie spotkanie wspólnego zespołu ds. finansów obu komisji konkordatowych się odbędzie. Mówiliśmy o końcu przyszłego tygodnia, względnie pierwszych dniach następnego.

Ze strony Kościoła członkowie Zespołu Kościelnej Komisji Konkordatowej ds. Finansów zostali już dawno mianowani. Na jego czele stoi abp Wiktor Skworc, a członkami są: ks. prof. Piotr Stanisz, Irena Ożóg i Maciej Rudnicki. Nie wiemy natomiast kto wchodzi do takiego zespołu Rządowej Komisji Konkordatowej. Decyzję taką musi podjąć przewodniczący Rządowej Komisji Konkordatowej, którym jest minister Radosław Sikorski. A ze strony kościelnej decyzje o ewentualnym poszerzeniu naszego zespołu ds. finansów podejmie abp Stanisław Budzik, który przewodniczy Kościelnej Komisji Konkordatowej.

Warto przypomnieć, że członków Kościelnej Komisji Konkordatowej mianuje Nuncjatura Apostolska. Komisja Konkordatowa ma zatem bezpośrednie odniesienie do Stolicy Apostolskiej.

Zespół zajmie się propozycjami przedstawionymi dzisiaj przez rząd, ale zakres spraw będących przedmiotem pracy jest szerszy. Nie może on bowiem abstrahować w zasadniczej linii od całokształtu spraw finansowych na styku państwo-Kościół.

Poza tym - i to jest sprawa najpilniejsza - trzeba ze stroną rządowa ustalić dokładny tryb procedowania w takich sprawach, zgodnie z zapisami Konkordatu.

Strona kościelna stoi na stanowisku, że takie umowy powinny obowiązywać.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskup Polak o propozycji rządu i finansach
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.