Biskup polowy: ze złem paktować nie wolno

Biskup polowy: ze złem paktować nie wolno
(fot. Chancellery of the President of the Republic of Poland / Cropbot / Wikimedia Commons / GFDL 1.2)
PAP/ ed

Potrzeba przypominać światu, że ze złem paktować nie wolno; tak, jak nie paktowała z nim Polska w 1939 r. - powiedział w czwartek w Warszawie biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w homilii podczas mszy św. w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

W katedrze polowej bp Guzdek pytał, dlaczego po upływie 77 lat od wybuchu II wojny światowej znów wracamy do przeszłości. Jedni radzą, że trzeba z żywymi naprzód iść, inni tłumaczą, że nic nie wskrzesi zamordowanych - przypomniał.

"Wśród argumentów przemawiających za tym, aby nie zapomnieć o wydarzeniach II wojny światowej jest potrzeba przypominania światu, że ze złem paktować nie wolno" - podkreślił biskup, przypominając przemówienie ministra spraw zagranicznych Józefa Becka z maja 1939 r., w którym Polska odrzuciła żądania hitlerowskich Niemiec. Dodał, że żołnierze wojny obronnej 1939 r. wykazali się niezwykłym hartem ducha i odwagą. "Dowiedli, że pokój jest wartością cenną, ale wolność i honor są bezcenne" - powiedział biskup.

Zwrócił uwagę, że Polacy nie paktowali także ze Stalinem, czego najwymowniejszym potwierdzeniem są groby ofiar zbrodni katyńskiej. Władze sowieckie decyzję o egzekucji polskich oficerów uzasadniły tym, że honor nie pozwolił im pójść na współpracę - przypomniał Guzdek.

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że najważniejszym miejscem kształtowania sumień i nauki miłości do ojczyzny jest rodzina, wspierana przez Kościół, który uczy, że są wartości, których należy bronić nawet za cenę życia. Kluczowa dla wychowania młodego pokolenia jest - zdaniem biskupa polowego - wytrwałość. "Wytrwałości nam trzeba, bo bez niej nie będzie przyszłości ojczyzny. Ojczyzny, której synowie i córki nigdy nie będą paktować ze złem" - zaznaczył Guzdek.

W mszy św. za ojczyznę i kombatantów uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek Senatu Maria Koc, szef MON Antoni Macierewicz, prezydencki minister Wojciech Kolarski oraz p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. W katedrze polowej było też kilkudziesięciu kombatantów, a także posłowie, generałowie i oficerowie Wojska Polskiego i innych służb mundurowych.

W ramach obchodów zorganizowanych w Warszawie przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w południe odbędzie uroczystość złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Na popołudnie w Belwederze zaplanowano natomiast spotkanie z kombatantami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskup polowy: ze złem paktować nie wolno
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.