Biskup walczy o życie dzieci i apeluje do władz o nawrócenie sumień

Biskup walczy o życie dzieci i apeluje do władz o nawrócenie sumień
(fot. depositphotos.com)
CruxNow / kk

W przeciągu ostatniego roku na granicy Meksyku z USA zmarło co najmniej sześć dzieci. Wszystkie były pod kontrolą biur urzędu imigracyjnego. Biskup Daniel E. Flores z Teksasu walczy o życie ich rówieśników.

"Jako konferencja episkopatu musimy zajmować wyraźniejsze stanowisko, jeśli chodzi o godność migrantów. Powinniśmy przypominać, że nie są przestępcami, że to słabe rodziny i powinniśmy wzywać wszystkie stronnictwa polityczne - nie tylko rząd Stanów Zjednoczonych - do obrony przesiedleńców, będących ludźmi. Nie wolno odrzucać ludzi, traktując ich jako problem" powiedział bp Flores na niedawnym spotkaniu biskupów Stanów Zjednoczonych, które było poświęcone między innymi kwestiom migracji.

DEON.PL POLECA

Biskup Daniel E. Flores jest ordynariuszem w diecezji Brownsville w Teksasie. Znany jest między innymi z odważnego sprzeciwu wobec planów budowy przygranicznego muru, które zapowiedział prezydent Donald Trump. Prezydent zaczął wykupywać ziemię na południu Teksasu, by stawiać na niej ogrodzenie dla poszukujących pomocy ubogich z południa. Drapieżczym zamiarom prezydenta oparli się parafianie zgromadzeni w małym kościółku La Lomita w Mission. Sprawę opisywaliśmy w lutym tego roku.

Tym razem biskup Flores odniósł się do zmiany polityki Meksyku, którego władze zamierzają wprowadzić ostrzejsze kontrole w przepływie osób na północ. Meksyk podjął takie decyzje pod naciskiem władz USA, które zagroziły nałożeniem na kraj embarga.

Mur, który zabija [KOMENTARZ] >>

"Rządy nie powinny traktować azylantów jak pionków na szachownicy" - dodaje biskup Flores. Duchowny jednocześnie podzielił się planami budowy nowych centrum integracji dla przybyszów z południa, które powstaną w dwóch miastach na terenie jego diecezji. Mają one pełnić funkcję świetlic dla dzieci. Z inicjatywy biskupa powstanie także nowa kaplica.

Spotkanie biskupów USA miało miejsce 11-13 czerwca w Baltimore. Biskupi z Ameryki Północnej zadeklarowali chęć współpracy z współbraćmi z Meksyku, którzy zaapelowali o pomoc.

"Nasi bracia uchodźcy nigdy nie mogą być kartą przetargową. Żadne negocjacje polityczne nie powinny przeważyć tego, co Kościół i społeczeństwo obywatelskie broniły przez lata, czyli praw migrantów i obrońców praw człowieka" - napisali biskupi z Meksyku w oświadczeniu datowanym na 10 czerwca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Odkryj w swoim życiu pokój 

Bóg chce wydobyć z nas to, co najlepsze, ale nie zaciśniętą pięścią czy przystawiając rewolwer do naszej skroni. Stawia nam wymagania, ale nie po to, byśmy ich spełnianiem wyszarpywali...

Skomentuj artykuł

Biskup walczy o życie dzieci i apeluje do władz o nawrócenie sumień
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.