Biskup z DR Konga ostrzega: ten konflikt może przerodzić się w ludobójstwo

Biskup z DR Konga ostrzega: ten konflikt może przerodzić się w ludobójstwo
(fot. MONUSCO Photos [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)
anglicannews.org / DEON.pl / kw

"Dawniej szczęśliwe miasta, obecnie są bez życia" - biskup z DR Konga opowiada o przerażeniu, przymusowych wysiedleniach i licznych gwałtach na kobietach i dziewczynkach.

Mimo utworzenia trzech nowych baz sił pokojowych ONZ (MONUSCO) w prowincji Ituri w DR Konga, dotąd nie udało się powstrzymać rosnącej fali przemocy. Anglikański biskup Bogo, Mugenyi Bahemuka, ostrzega, że ciężko jest określić dalszy tok zdarzeń. "Czy planowane powstanie nie przejdzie w wojnę domową albo ludobójstwo?" - pyta retorycznie - "Obu tych scenariuszy nikt nie chciałby doświadczyć. Ponownie potrzebujemy modlitwy i walki o pokój" - dodaje.

Bp Bahemuka odwołał się do zamordowania 33 osób w wiosce Maze, do którego doszło w ubiegłym tygodniu, w nocy z czwartku na piątek już po rozmieszczeniu w okolicy sił policyjnych, armii rządowej i sił pokojowych ONZ. "Trudno jest zrozumieć główny powód zabójstw w regionie Djugu. Sytuacja w miarę upływu czasu wymyka się spod kontroli" - twierdzi duchowny - "Kto za tym wszystkim stoi? Nie ma jeszcze odpowiedzi".

"Moje wcześniejsze doświadczenia mówią mi, że będzie jeszcze gorzej" - podkreśla - "Jadąc wczoraj z Paidha do Bunia, przejeżdżałem przez Mahagi. To było ryzykowne, ale pozwoliło mi zobaczyć stres i traumę, w jakiej żyją ludzie. Szczęśliwe wioski i miasteczka takie jak Libi, Fataki czy Pimbo są praktycznie bez życia".

Biskup z DR Konga ostrzega: ten konflikt może przerodzić się w ludobójstwo - zdjęcie w treści artykułu

DR Konga jest 11. pod względem wielkości państwem na świecie zamieszkanym przez ponad 83 mln osób

Na czerwono zaznaczono prowincję Ituri 

(fot. NordNordWest CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons)

"Nasz kierowca bardzo się bał, gdy zobaczył tłum uciekających ludzi" - opowiada bp Bahemuka - "Bał się zatrzymać pojazd. Modlimy się o pokój, Boży pokój".

Biskup w relacji dla anglikańskiej agencji informacyjnej mówił o tysiącach uciekinierów, przymusowych wysiedleniach oraz licznych gwałtach na kobietach i dziewczynkach.

Pod koniec lutego Demokratyczna Republika Kongo i Sudan Południowy były przedmiotem międzynarodowej ekumenicznej akcji modlitewnej i postu, do którego wezwał papież Franciszek. Do akcji przyłączyli się przywódcy innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, w tym szereg ważnych hierarchów anglikańskich.

Przemoc w DR Konga narasta od czasu, gdy prezydent Joseph Kabila nie chce oddać władzy mimo niekonstytucyjnego przedłużenia swego mandatu.

Biskup z DR Konga ostrzega: ten konflikt może przerodzić się w ludobójstwo - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Prezydent Joseph Kabila (fot. Helene C. Stikkel [Public domain], via Wikimedia Commons)

Do odejścia prezydenta nawołują liczne wspólnoty religijne, zarówno chrześcijańskie, jak i muzułmańskie, co kończy się prześladowaniami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Graham Moore

Tytani rewolucji przemysłowej i wielka bitwa o elektrodolary

Nowy Jork, rok 1888. Cud elektryczności powoli rozjaśnia mrok wielkiego miasta. Thomas Edison wygrywa wyścig po patent, który pozwoli mu zbić fortunę. Jednak jego główny rywal, George...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biskup z DR Konga ostrzega: ten konflikt może przerodzić się w ludobójstwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.