Biskup zabiera głos ws. oskarżonego kapłana

Biskup zabiera głos ws. oskarżonego kapłana
(fot. Wikimedia Commons / CCA)
KAI / mm

- Chciałem być w tę niedzielę we wspólnocie ludzi wierzących tu w Legionowie, w naszej parafii. Współodczuwam i chcę tu być z wami, modlić się po to, żebyśmy umocnili się w wierze, że my wszyscy jesteśmy po stronie dobra - mówił biskup Józef Guzdek w kościele pw. Św. Józefa.

Ordynariusz wojskowy sprawował dziś trzy Msze św. w parafii, w której posługę pełnił Jacek S., były duchowny, oskarżony m. in. o gwałt i seksualne wykorzystanie nieletnich. Podczas wizyty w parafii bp Guzdek spotkał się m. in. z radą parafialną i odpowiadał na pytania jej członków.

- Cieszymy się, że w tę niedzielę chleba, w dzień, w którym apostołowie proszą Chrystusa, by umacniał ich wiarę, jesteś między nami, by tę wiarę w nas umocnić, podnieść nas na duchu i pokrzepić nasze serca - powiedział, witając biskupa polowego, ks. płk Zenon Pawelak, proboszcz parafii w Legionowie.

- Wiara jest łaską, jest darem, płomieniem, który płonie od godziny chrztu można go zgasić, można go rozniecić - mówił w homilii bp Guzdek. Ordynariusz wojskowy podkreślił, że pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami wiary są rodzice. Zachęcał ich by starali się pokazywać swoim dzieciom piękno wiary i aby sami rozwijali swoją wiedzę na jej temat.

- Przyczyną utraty wiary jest antyświadectwo, np. księdza. Ono rzeczywiście może usprawiedliwić ludzi letnich i tych słabej wiary - podkreślił. Dodał, że nie ma innej recepty na grzech, na powrót do Boga i do wspólnoty, jak tylko stanąć w prawdzie wobec Boga, wspólnoty i samego siebie. - Niech to dzisiejsze spotkanie i modlitwa tu, w Legionowie, we wspólnocie ostatnio tak bardzo doświadczonej umocnią nas w wierze - powiedział.

Eucharystię z biskupem Guzdkiem koncelebrował ks. Lucjan Szcześniak, dziekan dekanatu legionowskiego. Przed wejściem do kościoła wolontariusze miejscowej Caritas za ofiarę rozdawali chleb. Dochód przeznaczony będzie na pomoc najuboższym rodzinom z parafii.

Po Mszy św. w pomieszczeniach parafialnych odbyło się spotkanie rady parafialnej z biskupem Guzdkiem. Do dyspozycji parafian był także rzecznik ordynariatu polowego ks. płk Zbigniew Kępa. Ordynariusz wojskowy rozmawiał z parafianami na temat sprawy Jacka S., zachęcał wiernych z parafii w Legionowie do stawiania pytań i podziękował za modlitewne wsparcie duszpasterstwa wojskowego. Wyraził wdzięczność kapłanom pracującym w parafii za ich pracę duszpasterską, m. in. za ich pomoc na rzecz najbiedniejszych parafian.
Biskup Guzdek sprawował jeszcze dwie Msze św., m. in. w intencji parafian.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biskup zabiera głos ws. oskarżonego kapłana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.