Biskupi Ameryki Środkowej: przede wszystkim troska o migrację

Biskupi Ameryki Środkowej: przede wszystkim troska o migrację
(fot. shutterstock.com)
KAI / jp

Oby nasz region był miejscem godnym do mieszkania, którego nikt nie będzie zmuszony opuszczać i oby był na tyle hojny, aby mógł przyjąć siostry i braci obcokrajowców, którzy oczekują od nas solidarności - głosi przesłanie wydane na zakończenie zgromadzenia plenarnego Sekretariatu Episkopatów Ameryki Środkowej (SEDAC).

Obradował on w dniach 21-25 listopada w Mieście Gwatemali z udziałem 65 hierarchów z Gwatemali, Hondurasu, Kostaryki, Nikaragui, Panamy i Salwadoru. Główne poruszane tematy to sytuacja w tym regionie, zwłaszcza problem migrantów, sprawy rodziny i stwierdzenia nieważności małżeństwa, ekologia i organizacja Światowych Dni Młodzieży w Panamie w 2019 roku.

Biskupi zaznaczyli, że migracja stanowi główny przedmiot ich pasterskiej troski i wezwali przy tym rządy swych krajów do podjęcia projektów, które wyjdą naprzeciw potrzebom ludzi opuszczających swoje miejsca zamieszkania.

Do spraw pozytywnych uczestnicy obrad zaliczyli m.in. postęp w niektórych krajach w dziedzinie sprawiedliwości, głęboką duchowość tamtejszego ludu, która pomaga nie tracić nadziei w dramatycznych sytuacjach cierpienia i ubóstwa oraz świadectwo wiernej miłości małżeńskiej.

DEON.PL POLECA

W swoim przesłaniu zwrócili też jednak uwagę na postępujący relatywizm etyczny, przemoc powodowaną przez handel narkotykami czy ciągłe różnice ekonomiczne, które ranią społeczeństwa, przynosząc nowe formy ubóstwa duchowego i materialnego.

- Wobec tak trudnej i złożonej rzeczywistości - czytamy w dokumencie - zachęcamy wszystkich, aby nie tracili nadziei i swoim życiem świadczyli o mocy zmartwychwstania Jezusa. Pragniemy nadal angażować się w budowanie społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i pokojowego.

Nawiązując do zaplanowanych na 2019 r. w Panamie Światowych Dni Młodzieży, biskupi zgromadzeni w stolicy Gwatemali, stwierdzili, że to okazja, "aby młodzi z Ameryki Środkowej dali świadectwo wiary Kościoła głównie młodego, radosnego i misyjnego, wzbogaconego mądrością biednych i krwią swoich męczenników".

23 listopada wybrano nowe władze SEDAC. Nowym przewodniczącym tego gremium został arcybiskup San Salvadoru José Luis Escobar Alas, a jego biskup pomocniczy - Gregorio Rosa Chávez został sekretarzem generalnym. Ich kadencja obejmuje lata 2016-20. Dotychczas stanowiska te piastowali: arcybiskup Panamy - José Domingo Ulloa Mendieta jako przewodniczący i biskup pomocniczy tej archidiecezji - Pablo Varela Server, sekretarz generalny.

SEDAC powstał w 1942 z inicjatywy ówczesnego (1938-77) arcybiskupa San Salvadoru - Luisa Cháveza y Gonzáleza, gdy odbywał się tam regionalny kongres eucharystyczny. W przyszłym roku organizacja będzie świętowała swe 75-lecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi Ameryki Środkowej: przede wszystkim troska o migrację
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.