Biskupi Azji o zadaniach nowej ewangelizacji

Biskupi Azji o zadaniach nowej ewangelizacji
(fot. flickr.com/ by johntrathome)
7 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Do podjęcia nowej ewangelizacji z "odnowionym zapałem" zachęcają wiernych biskupi Azji. Federacja episkopatów tego kontynentu opublikowała przesłanie ze swego zebrania plenarnego, które odbyło się w Wietnamie.

Biskupi ostrzegają, by nie poddawać się "ospałości i pesymizmowi" wobec wyzwań, które "zagrażają tkance społecznej, stabilności rodzin i chrześcijańskiej wierze". Trzeba natomiast "dać się prowadzić Duchowi Świętemu, który działa w świecie, w głębi naszego jestestwa, w znakach czasu oraz w tym wszystkim, co jest autentycznie ludzkie" - czytamy w dokumencie.

Uczestnicy sesji w Mieście Ho Chi Minha opracowali dziesięć wytycznych w odniesieniu do nowej ewangelizacji w Azji. Rozpoczyna je zachęta do osobistego spotkania z Jezusem i do nabrania "ducha misyjnego", by dzielić się z innymi owym doświadczeniem.

Biskupi wskazują przy tym, że przedmiot tej misji, którym jest Królestwo Boże, nie może być czymś oderwanym od otaczającej rzeczywistości. Ewangelizacja powinna przenikać różne aspekty życia, a zaangażowane w nią osoby mają być "prawdziwymi świadkami i krzewicielami wspólnoty z Bogiem, z innymi ludźmi i ze stworzeniem".

Metodą powinien być tu dialog, biorąc pod uwagę bogactwo kultur i religii na kontynencie. Chrześcijanie mają w tym kontekście być cichymi i pokornymi świadkami, nie tracąc z oczu proroczego wymiaru swej misji. Chodzi m.in. o sprzeczności, które naruszają godność człowieka i powinny zostać napiętnowane.

Wierzący mają także okazywać solidarność z ubogimi, zwłaszcza ofiarami niesprawiedliwości. Nie należy przy tym obawiać się bycia mniejszością, "posiadając nadzwyczajne bogactwo wiary, Jezusa Chrystusa, największy dar Boga dla ludzkości" - napisali do wiernych biskupi Azji.

X zgromadzenie ogólne Federacji Azjatyckich Konferencji Biskupich (FABC) z udziałem ok. 200 osób z całego kontynentu obradowało w dniach 11-16 grudnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Biskupi Azji o zadaniach nowej ewangelizacji
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Biskupi Azji o zadaniach nowej ewangelizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.