Biskupi Francji: Kościół po Dublinie musi się bardziej zjednoczyć w działaniach na rzecz rodziny

Biskupi Francji: Kościół po Dublinie musi się bardziej zjednoczyć w działaniach na rzecz rodziny
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

IX Światowe Spotkanie Rodzin z papieżem w Dublinie było doskonałym bodźcem do podjęcia bardziej konkretnych działań na rzecz rodziny. Wymaga to również większego zjednoczenia Kościoła w działaniu duszpasterskim.

Wskazali na to biskupi Francji, zwracając przy tym uwagę, że pielgrzymka Franciszka była kluczowym etapem dla przywrócenia wiarygodności Kościoła w Irlandii.

W wydarzeniach w stolicy Irlandii uczestniczyli pasterze pięciu francuskich diecezji. Bp Bruno Feillet, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny i Społeczeństwa, stwierdził, że spotkanie to umocniło i zjednoczyło hierarchów znad Sekwany w działaniach na rzecz rodziny. Podkreślił znaczenie świadectw, jakie wybrzmiały w czasie czuwania w Croke Park, ukazując bogactwo życia rodzinnego. Według niego to dobrze, że zgromadzeni - zarówno świeccy, jak ich pasterze - mogli usłyszeć o bogactwie więzi międzypokoleniowych, o zmaganiach rodzin, w których żyją dzieci przewlekle chore, czy o problemach rodzin, których członkowie nieustannie podróżują.

Katolicki dziennik "La Croix" zwraca uwagę na akt pokuty podczas Mszy na zakończenie spotkania, w którym papież prosił ofiary wszelkich nadużyć o wybaczenie tym ludziom Kościoła, którzy się ich dopuścili. Pismo wskazało, że obecność i świadectwa pielgrzymów z Burkina Faso i Iraku pozwoliły Ojcu Świętemu usłyszeć o radościach i problemach rodzin, które mieszkają w tych regionach świata.

Konserwatywny "Le Figaro" docenia natomiast sobotnie (25 sierpnia) spotkanie papieża z ośmioma ofiarami nadużyć seksualnych w Irlandii i nazywa jego wizytę "kluczowym etapem dla przywrócenia wiarygodności Kościoła" w tym kraju. Ponadto zwraca uwagę, że Franciszek w czasie konferencji prasowej przypomniał, że jego adhortacja "Amoris laetitia" jest kontynuacją nauczania Kościoła na temat małżeństwa i rodziny.

Francuska telewizja katolicka KTO podkreśla, że mimo niesprzyjającej pogody, całe rodziny przybyły na Mszę wieńczącą tegoroczne święto rodziny w Dublinie. Przypomniała, że specjalnie na tę okazję przywieziono do Irlandii relikwie rodziców św. Teresy z Lisieux - Ludwika i Zelii Martinów, by w ten sposób zaznaczyć rolę domu rodzinnego w wychowaniu do świętości. W swych relacjach KTO wielokrotnie poruszała temat przebaczenia, o którym mówiły nie tylko świadectwa rodzin, ale także sam Ojciec Święty.

"Miłość w odniesieniu do rodzin i osób przeżywających trudności w społeczeństwie czy będących w tzw. sytuacji «nieregularnej», bez przemilczania prawdy o zasadach życia chrześcijańskich rodzin" to - według Paula de Guigné z francuskiego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich - najważniejsze przesłanie, jakie przywiózł Franciszek dla chrześcijańskich rodzin do Dublina. "Prawda jest potrzebna szczególnie w odniesieniu do wychowania dzieci zagrożonego relatywizmem. Konieczne jest zjednoczenie chrześcijańskich rodzin, by ideał miłości mógł przebić się w dzisiejszym społeczeństwie" - podsumował de Guigné przesłanie papieża.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi Francji: Kościół po Dublinie musi się bardziej zjednoczyć w działaniach na rzecz rodziny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.