Biskupi greckokatoliccy wspierają Ukrainę
Wsparcie dla Ukrainy doświadczającej zewnętrznej agresji na wschodzie kraju wyrazili biskupi katolickich Kościołów wschodnich z państw Europy, zebrani na swym dorocznym spotkaniu w dniach 4-7 czerwca w Pradze.
Wezwali ukraińskich grekokatolików do "dalszego kroczenia drogą dialogu i jedności z innymi Kościołami chrześcijańskimi", podważaną przez "kampanię dezinformacji" na forum międzynarodowym.
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy Światosław (Szewczuk) podziękował krajowym Caritas z różnych państw Europy za pomoc świadczoną Ukrainie w obliczu "największej katastrofy humanitarnej od czasu upadku reżimu totalitarnego". Jednocześnie ponowił apel o dalszą solidarność, gdyż - jak się wyraził - "głód i ubóstwo nie wyjeżdżają na wakacje".
Głównym tematem obrad biskupów była "rodzina jako laboratorium człowieczeństwa". Kilka miesięcy przed Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów nt. powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym, biskupi katolickich Kościołów wschodnich podkreślili, że w najciemniejszych momentach historii wielu państw Europy Środkowo-Wschodniej to właśnie rodziny przyczyniły się do zachowania wolności człowieka, tożsamości narodowej, bogatego dziedzictwa kulturowego i duchowego, wiary w Boga i nadziei na lepszą przyszłość.
Hierarchowie zobowiązali się do wspierania coraz lepszego przygotowania do małżeństwa, tak aby "małżonkowie, dzięki mocy łaski, mogli zrodzić prawdziwą komunię życia, przyjmując dzieci i je wychowując" oraz do towarzyszenia rodzinom i zapewnienia im kierownictwa duchowego. Chcą także być blisko tych rodzin, które przeżywają trudności i kryzysy, jak również rodzin ubogich, które czują się wykluczone ze społeczeństwa.
Następne spotkanie biskupów katolickich Kościołów wschodnich naszego kontynentu, organizowane przez Radę Konferencji Biskupich Europy, odbędzie się w październiku przyszłego roku w Fatimie.
Skomentuj artykuł