Biskupi obradują o pedofilii wśród duchownych

(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
KAI / mh

Biskupi na 362. zebraniu plenarnym KEP rozmawiali 22 czerwca na temat szczegółów redakcji aneksów do "Wytycznych Konferencji Episkopatu Polski w związku z oskarżeniami duchownych o przestępstwa przeciwko szóstemu przykazaniu z osobą małoletnią poniżej 18 roku życia". Same "Wytyczne" - przygotowane zgodnie z bardzo rygorystycznymi zaleceniami Stolicy Apostolskiej - czekają teraz na zatwierdzenie z jej strony.

Aneksy te - jak poinformował bp Wojciech Polak - zostały przygotowane przez Radę Prawną KEP, a zapoznali się też z nimi już wszyscy księża biskupi. Podczas zebrania plenarnego w Wieliczce wnosili jeszcze swoje uwagi do poszczególnych punktów. We wrześniu Rada Prawna KEP przygotuje ostateczną redakcję aneksów. Przedstawi je potem do zaaprobowania Konferencji Episkopatu. Wreszcie Konferencja przekaże je do Rzymu celem uzyskania "recognitio" (zatwierdzenia). Wówczas zostaną ogłoszone w "Aktach Konferencji Episkopatu Polski" i będą obowiązywać.

Aneks pierwszy dotyczy procedury postępowania, jaka obowiązuje przy przeprowadzaniu wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia.

Aneks drugi dotyczy i opisuje konkretne formy troski o ofiarę przestępstwa. Niewątpliwie jedną z istotnych form pomocy ofiarom przestępstw jest zawsze pomoc psychologiczno-terapeutyczna. Postuluje też rozwijanie sieci placówek specjalistycznych niosących pomoc ofiarom oraz sprawcom.

DEON.PL POLECA

Trzeci z kolei aneks wskazuje na te elementy w programie formacji do kapłaństwa, które w kontekście tej problematyki są istotne z punktu widzenia profilaktyki.

Biskupi mianowali też znanego jezuitę o. Adama Żaka koordynatorem ze strony Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Przedstawił on księżom biskupom różne możliwe kierunki działania w zakresie przygotowania i wcielania w życie na płaszczyźnie kościelnej odpowiednich wychowawczych programów prewencyjnych wobec pedofilii. Realizatorami tych programów będą nie tylko same miejsca formacji duchownych, ale i różne środowiska współpracujące z nimi w tym zakresie. Pierwsze z tych programów mają być uruchomione już we wrześniu tego roku.

W związku z tym - oprócz aneksów do Wytycznych - Konferencja Episkopatu przygotowuje także specjalny dokument o prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed możliwością pedofilii.

Bp Polak, na pytanie czy Kościół w Polsce realizuje w tym zakresie proponowaną przez Stolicę Apostolską zasadę "zero tolerancji" dla zjawiska pedofilii wśród duchownych, odparł: "Biskupi ściśle realizują wspomnianą zasadę przede wszystkim postępując zgodnie z normami określonymi przez watykańską Kongregację Nauki Wiary w każdym z możliwych, a nawet prawdopodobnych wypadków".

Na pytanie: czy Kościół gotów jest przeprosić za pedofilię w Kościele, bp Polak odpowiedział, że Kościół uznaje pedofilię za jeden z najcięższych grzechów i zawsze nawołuje grzesznika do nawrócenia, pokuty i zadośćuczynienia za dokonane zło. "Konkretne sytuacje domagają się w Kościele nawrócenia, przeproszenia i a także wypracowania całego systemu ochrony dzieci i młodzieży w kontekście pedofilii, która by prowadziła do dobra".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi obradują o pedofilii wśród duchownych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.