Biskupi ogłosili dokument o medycynie paliatywnej

Biskupi ogłosili dokument o medycynie paliatywnej
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Medycyna paliatywna jest owocem ogromnego humanitaryzmu, wyrazem solidarności społeczeństwa z jego najbardziej doświadczanymi osobami oraz przejawem troski o najsłabszych, a także uznaniem ich niezbywalnej godności. Pisze o tym Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) w swym najnowszym dokumencie zatytułowanym "Leczenie paliatywne w Unii Europejskiej".

Biskupi krajów Unii Europejskiej zachęcają w nim państwa kraje członkowskie do zapewnienia wszystkim potrzebującym dostępu do takiego typu leczenia. Wskazują, że jest to szczególnie pilne w starzejącym się społeczeństwie, gdzie coraz większa liczba ludzi wymaga opieki paliatywnej.

Dokument przypomina, że pierwsze hospicjum dla chorych terminalnie na raka otwarto w 1967 roku. W 36 lat później, w 2003 r. ten rodzaj opieki został uznany za podstawowy dla społeczeństwa, a od 2008 r. hospicja i struktury medycyny paliatywnej obecne są we wszystkich krajach Unii. Niestety nie wszędzie jest ich wystarczająca liczba tak, by rzeczywiście mogły one odpowiadać na potrzeby społeczne. COMECE wzywa do rozwoju tych struktur, przypominając jednocześnie, że medycyna paliatywna nie jest uporczywą terapią.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi ogłosili dokument o medycynie paliatywnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.