Biskupi podali wytyczne ws. walki z pedofilią
Episkopat Niemiec ogłosił dziś zaktualizowane „wytyczne dotyczące postępowania w sprawach wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży, zakonników i innych pracowników kościelnych podlegających Konferencji Biskupów Niemieckich”.
„Przerażające fakty, jakie zostały ujawnione w ostatnim okresie pokazały, że wytyczne z 2002 r. nie były dostatecznie precyzyjne w niektórych punktach” - powiedział podczas prezentacji nowego dokumentu 31 sierpnia w Bonn bp Stephan Ackermann, pełnomocnik episkopatu Niemiec ds. wyjaśniania nadużyć seksualnych. Dodał, że z tego powodu niemiecki episkopat krytycznie podszedł do obowiązującego dotychczas dokumentu i w wielu miejscach go zaostrzył.
Omawiając szczegółowo dokonane zmiany bp Ackermann podkreślił, że najważniejszym punktem jest włączenie w postępowaniu państwowych organów ścigania. Musi się to jednak odbywać z zabezpieczeniem dobra ofiary i jeśli zajdzie potrzeba – na jej życzenie – z utajnieniem postępowania.
Obok bardzo precyzyjnie określonego obowiązku zgłaszania przypadków seksualnego wykorzystywania nieletnich, w nowym dokumencie zwrócono uwagę na lepszy dobór pełnomocników ofiar. Ważnym elementem jest fakt, że pełnomocnikiem ofiary nie może być osoba z władz diecezji, co może pomóc osobom poszkodowanym przełamać opory wewnętrzne. W każdej diecezji powstaną sztaby doradców z udziałem ekspertów z różnych dziedzin.
„Niezwykle ważną jest sprawa zapobiegania przypadkom nadużyć na tle seksualnym” - podkreślił bp Ackermann. Jedną z nowych zasad będzie zaświadczenie z policji dla osób, które będą miały pracować z dziećmi i młodzieżą.
Dokument niemieckich biskupów nie wypowiada się w sprawie ewentualnych odszkodowań finansowych dla ofiar. Według mediów niemieckich temat ten ma być omawiany w połowie września w ramach „okrągłego stołu” na temat seksualnego wykorzystywania dzieci. W gremium powołanym przez polityków znajdują się też przedstawiciele Kościoła katolickiego.
Skomentuj artykuł