Biskupi Polski i Niemiec o uchodźcach i ŚDM

Biskupi Polski i Niemiec o uchodźcach i ŚDM
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

O kryzysie uchodźców i Światowych Dniach Młodzieży rozmawiano podczas spotkania Zespołu ds. Kontaktów Konferencji Episkopatu Polski z Konferencją Episkopatu Niemiec, które odbywa się w dniach 30 maja - 1 czerwca w Warszawie.

W spotkaniu biorą udział członkowie grupy kontaktowej: współprzewodniczący abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki i abp Ludwig Schick, arcybiskup Bambergu oraz członkowie: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Jan Kopiec, ordynariusz gliwicki, bp Wolfgang Ipolt, biskup Görlitz oraz ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Episkopatu Polski.

DEON.PL POLECA

Jednym z głównych tematów obrad plenarnych byli uchodźcy. Kwestia kryzysu uchodźców jest szczególnie paląca w Niemczech ale też dotyka całej Unii Europejskiej, w tym Polski. - Jako Kościoły w sprawach uchodźców mówimy jednym głosem. Przypominamy, że migracja to problem wtórny. Naczelnym problemem jest sprawa pokoju na Bliskim Wschodzie. Dlatego głos papieża, Kościołów powinien jeszcze bardziej mocno wybrzmieć. To wojna, brak pokoju jest przyczyną migracji setek tysięcy ludzi. Tym ludziom musimy pomóc. Nasza postawa wyrasta z przesłania Ewangelii. Jest to obowiązek państwa i Kościoła - powiedział abp Wiktor Skworc.

Odniesiono się także do zjawiska polaryzacji naszych społeczeństw odnośnie uchodźców i zwrócono uwagę na wielką rolę Kościoła w wygaszaniu antagonizmów. - Jako Kościół musimy w imię Ewangelii łączyć a nie dzielić społeczeństwo. W naszych krajach budujemy wspólny dom - Europę - zaznaczył metropolita katowicki.

Arcybiskup przypomniał, że pomoc dla uchodźców w polskim Kościele płynie głównie poprzez Caritas Polska. Pomaga ona nie tylko uchodźcom będącym w drodze, czy tym którzy do nas przybywają ale przede wszystkim migrantom przebywającym w ośrodkach w Syrii, Libanie i Iraku. Zwrócił uwagę, że wojna na Bliskim Wschodzie spowodowała, że istniejące na tych terenach od 2 tys. lat chrześcijaństwo przestaje istnieć. - To co się dzieje z pierwotnymi Kościołami na Bliskim Wschodzie jest bólem całego chrześcijaństwa - zaznaczył arcybiskup. Przypomniał, że przed inwazją USA oraz ich sojuszników i po upadku Saddama Husajna w 2003 roku w Iraku mieszkało ok. 1,4 miliona chrześcijan, a teraz jest ich w całym kraju 300 tys.

Kolejnym tematem spotkania były Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Jak poinformowali niemieccy biskupi wielu młodych ludzi z ich kraju wybiera się do Polski. Abp Skworc mówił o przygotowaniach do tego wydarzenia w jego archidiecezji. Zwrócił uwagę na ważne aspekty przygotowań na przyjęcie młodych z całego świata w ramach "Dni w diecezjach". Podkreślił ogromną gościnność wiernych, którzy na apel o przyjęcie młodych w swoich domach odpowiedziało 6,5 tys. rodzin. Trafi do nich ok. 20 tys. pielgrzymów.

- Jest to wyzwolenie dobra i pokazanie otwartości. Myślę, że podobne zjawisko występuje w całej Polsce - zaznaczył arcybiskup.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi Polski i Niemiec o uchodźcach i ŚDM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.