Biskupi przypominają: Jezus jest źródłem nadziei

8 lat temu
KAI / drr

Z okazji obchodzonego dziś "Dnia Europy" biskupi naszego kontynentu wezwali jego mieszkańców by nie tracili nadziei, będąc świadomymi, że jak stwierdził bł. Jan Paweł II "Jezus Chrystus jest źródłem nadziei dla Europy".

W przygotowanym na dzisiejszy dzień przesłaniu prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) zwraca się szczególnie do osób dotkniętych obecnym kryzysem gospodarczym. Wymieniono ludzi odczuwających samotność, pozbawionych pracy, którym z powodu poważnego kryzysu poczucia wiary trudno z ufnością spoglądać w przyszłość, zwłaszcza młodych. Wszystkim ich Kościół w Europie pragnie zapewnić o swojej bliskości i zachęcić, by nie tracili nadziei. "W obecnym Roku Wiary z pełnym przekonaniem powtarzamy słowa błogosławionego Jana Pawła II sprzed 10 lat, zawarte w adhortacji Ecclesia in Europa: «Jezus Chrystus jest źródłem nadziei dla Europy»"- czytamy w przesłaniu CCEE.

Biskupi Europy apelują też, aby lęki i egoizm nie przysłaniały miłosierdzia, które zawsze cechowało nasz kontynent. Wzywają natomiast do odkrywania znaczenia rodziny, wartości daru i gościnności, spieszenia z pomocą najbardziej potrzebującym. Przy okazji "Dnia Europy" kierownictwo CCEE dziękuje wszystkim, którzy motywowani wiarą krzewią dzieła charytatywne i dzieła pomocy na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Wskazują, że jest to nie tylko konkretna odpowiedź na szereg potrzeb materialnych, lecz także znak niezawodnej miłości Boga, który w Jezusie Chrystusie stał się bliskim wobec każdego człowieka.

Kierownictwo Rady Konferencji Biskupich Europy zachęca wszystkich chrześcijan, by z okazji "Dnia Europy" zastanowili się także nad swoim zaangażowaniem w budowę społeczeństwa europejskiego "bardziej otwartego na Boga, naznaczonego prawdą, sprawiedliwością, solidarnością i wolnością", będącymi filarami pokoju - jak to przed 50 laty wskazał bł. Jan XXIII w encyklice "Pacem in terris".

9 maja początkiem największej przygody jedności Europejczyków

9 maja 1950 roku rozpoczęła się największa przygoda jedności wszystkich Europejczyków. Podkreślił to w okolicznościowym oświadczeniu sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE, ks. Patrick H. Daly. Przypomniał, że tego dnia przed 53 laty "Francja zaprosiła Niemcy na drogę pojednania i pokoju, opartą na konkretnym projekcie francuskiego komisarza ds. planowania, Jean Monneta".

Jego zdaniem "tak" wypowiedziane przez kanclerza Niemiec francuskiemu ministrowi spraw zagranicznych Robertowi Schumanowi, stanowiło sygnał do głębokiego procesu przemiany naszego kontynentu we wspólnotę narodów, która od 1 lipca br., po przyjęciu Chorwacji, będzie liczyła 28 krajów członkowskich.

"Pokój i sprawiedliwość - te podstawowe cele z 9 maja 1950 roku, są dziś, w obliczu poważnego kryzysu gospodarczego i wielkich cierpień socjalnych, aktualne bardziej niż kiedykolwiek dotąd" - stwierdził sekretarz generalny COMECE.

Jego zdaniem, jeśli niektórzy politycy i wyborcy uważają, że rozwiązaniem obecnego kryzysu może być konfrontacja i podziały, to "ta logika rzuciłaby nas w czasy sprzed 70 lat, kiedy to Europa była kontynentem nienawiści i podziałów". Ale my chcemy iść naprzód kierując się wizją zjednoczonej Europy, jaką w swej deklaracji z 9 maja 1950 roku zawarł Robert Schuman.

Sekretarz generalny COMECE zachęcił, aby dziś odkryć na nowo tamtą deklarację. Jest to tekst, stanowiący podstawę projektu europejskiego, który jest źródłem wszystkiego, co wspólnie osiągnęliśmy, aby "odmienić" nasz kontynent. - Odkrycie tego tekstu mogłoby rzucić światło na naszą drogę do jedności i ukazać wizję, której dziś niekiedy brakuje w kręgach kierowniczych Unii Europejskiej - stwierdził ks. Daly.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi przypominają: Jezus jest źródłem nadziei
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.