Biskupi rozmawiają o finansowaniu Kościoła

Biskupi rozmawiają o finansowaniu Kościoła
Rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch w czasie briefingu przed spotkaniem Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. (fot. PAP/Waldemar Deska)
KAI / slo

Sprawy finansowania Kościoła, a zwłaszcza kwestia przekształcenia Funduszu Kościelnego są głównym tematem spotkania biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze.

Biskupi wysłuchają relacji z obrad Komisji Konkordatowej, którą tworzą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski i rządu, na temat zamiany Funduszu Kościelnego na odpis podatkowy. Wszelkie decyzje strony kościelnej są podejmowane na podstawie ustaleń Rady Biskupów Diecezjalnych, która podlega Stolicy Apostolskiej.

Fundusz Kościelny to instytucja, która od dawna wymaga reformy - zauważa abp Stanisław Budzik, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej.

Przypomina, że Fundusz działa na podstawie ustawy z 1950 r. podpisanej przez Józefa Cyrankiewicza i Bolesława Bieruta, napisanej językiem nie odpowiadającym rzeczywistości, zagrabiającej Kościołowi wszelkie dobra. - Najwyższy czas, by tę ustawę zreformować - podkreśla abp Budzik.

- Episkopat proponuje, by zastąpić tę źle działającą ustawę czymś, co jest typowe dla rozwiązań europejskich, na przykład odpisem podatkowym na rzecz wybranego Kościoła - twierdzi abp Budzik. Podkreśla, że rozmowy Komisji Konkordatowej w tym kierunku zmierzają, ale "to, co proponuje strona rządowa, jest dla strony kościelnej niezadowalające".

Strona rządowa proponuje odpis podatkowy w wysokości 0,3 proc. To zdaniem przedstawicieli Episkopatu zbyt mało. - Jesteśmy zdania, że przy takim rozwiązaniu Kościół nie uzyska takich środków, które byłyby adekwatne do realizacji jego działań, i które pozwoliłyby Kościołowi, tak jak w innych krajach, pełnić misję nie tylko religijną, statutową, ale również działalność edukacyjną i charytatywną - powiedział abp Stanisław Budzik. Podkreślił, że sprawa ubezpieczeń księży to tylko mała cząstka zagadnień Funduszu Kościelnego.

Wszelkie decyzje strony kościelnej są podejmowane na podstawie ustaleń rady biskupów diecezjalnych, która podlega Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupi rozmawiają o finansowaniu Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.