Biskupi świata: zakończmy epokę paliw kopalnych
Do zakończenia epoki paliw kopalnych wezwali biskupi katoliccy z całego świata. Z apelem tym zwrócili się do negocjatorów i szefów państw, wypracowujących porozumienie klimatyczne na COP21 w Paryżu.
Przewodniczący kontynentalnych konferencji episkopatów przyłączyli się do papieskiego wezwania z encykliki "Laudato si’", aby na szczycie w stolicy Francji uczyniono wielki krok naprzód, przyjmując światowe porozumienie, zdolne doprowadzić do prawdziwej zmiany, wspieranej przez wszystkich. Powinno być ono sprawiedliwie i prawnie zobowiązujące.
Porozumienie to musi postawić dobro wspólne ponad interesy narodowe, chroniąc "nasz wspólny dom i jego mieszkańców". W tym celu powinno doprowadzić do zmniejszenia wzrostu temperatury na świecie, aby uniknąć katastrofalnych skutków, szczególnie dla najuboższych.
Opierając się na dowodach naukowych i na konkretnym doświadczeniu mieszkańców pięciu kontynentów biskupi piszą, że nadmierna zależność od paliw kopalnych jest główną przyczyną przyspieszenia zmian klimatu. Dlatego apelują nie tylko o "drakońską redukcję emisji dwutlenku węgla i innych trujących gazów", ale także o zakończenie epoki paliw kopalnych. W zamian proponują zapewnienie każdemu dostępu do energii odnawialnej, zdrowej, w przystępnej cenie.
Przypominają za papieżem Franciszkiem, że klimat jest wspólnym dobrem, należącym do wszystkich. Dlatego zmiany klimatyczne wymagają od nas przedefiniowania rozwoju i postępu, a także rewizji naszego stylu życia. Kościół będący świadkiem tego, jak zmiany klimatyczne uderzają we wspólnoty i osoby ubogie, prosi o "postawienie w centrum uwagi sprawiedliwości społecznej".
Sygnatariuszami apelu są: kard. Oswald Gracias - przewodniczący Federacji Azjatyckich Konferencji Biskupich (FABC), kard. Péter Erdő - przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), kard. Reinhard Marx - przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), kard. Ruben Salazar Gomez - przewodniczący Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM), kard. Béchara Boutros Rai - przewodniczący Rady Katolickich Patriarchów Wschodu (CCPO), abp Gabriel Mbilingi - przewodniczący Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SECAM), abp John Ribat - przewodniczący Federacji Katolickich Konferencji Biskupich Oceanii (FCBCO), abp Joseph Kurtz - przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych (USCCB) i bp David Douglas Crosby - przewodniczący Kanadyjskiej Konferencji Biskupów Katolickich ( CCCB-CECC).
Dokument powstał we współpracy z CIDSE (międzynarodową siecią katolickich organizacji rozwojowych) i Caritas Internationalis, pod patronatem Papieskiej Rady "Iustitia et Pax". Został podpisany i zaprezentowany 26 listopada br. na konferencji prasowej w Watykanie.
Skomentuj artykuł