Biskupi w Niemczech bronią Ukrainy
Niemieccy biskupi ponownie potępili działania Rosji względem Ukrainy. Zarzucili Rosjanom łamanie prawa międzynarodowego, naruszanie integralności terytorialnej, niezależności i wolności zachodniego sąsiada. Opowiedzieli się również za wzmożeniem walki z Państwem Islamskim oraz za dyskusją w sprawie osób rozwiedzionych, które ponownie wstąpiły w związki małżeńskie. Mówi o tym komunikat po zakończonej 26 września w Fuldzie sesji Niemieckiej Konferencji Biskupów.
Episkopat stwierdza, że jak najszybciej trzeba znaleźć pokojowe rozwiązanie, które będzie szanować uznane na szczeblu międzynarodowym granice Ukrainy. Musi ono również uwzględniać kulturowe prawa rosyjskojęzycznej społeczności tego kraju. Przypomniano także Memorandum Budapeszteńskie z 1994, w którym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja w zamian za wyrzeczenie się przez Ukrainę broni jądrowej dały jej gwarancje suwerenności i nienaruszalności granic.
Wiele uwagi niemieccy biskupi poświęcili też sytuacji na Bliskim Wschodzie. Ich gościem był wygnany arcybiskup Mosulu Emil Nona. Episkopat zastrzegł, że same działania wojskowe nie są w stanie przywrócić pokoju, poparł jednak działania wielu krajów zachodnich i arabskich w celu powstrzymania Państwa Islamskiego.
Ponadto jednym z głównych tematów obrad były przygotowania do Synodu Biskupów o rodzinie. Niemieccy hierarchowie podkreślają wielkie znaczenie debaty o sytuacji rozwodników żyjących w związkach cywilnych. Z komunikatu dowiadujemy się, że większość biskupów w tym kraju podziela stanowisko kard. Waltera Kaspera, które przedstawił on na rozpoczęcie lutowego konsystorza w Watykanie, opowiadając się za znacznym złagodzeniem stanowiska Kościoła w tej sprawie.
Skomentuj artykuł