Biskupice: obchody 1050-lecia Chrztu Polski

Biskupice: obchody 1050-lecia Chrztu Polski
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Biskup kaliski Edward Janiak i bp pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała celebrowali Mszę św. w grodzie rycerskim w Biskupicach z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Po Eucharystii odbyło się widowisko historyczne przedstawiające chrzest Mieszka I w wykonaniu Opolskiego Bractwa Rycerskiego.

W homilii bp Edward Janiak nawiązał do przyjęcia chrztu przez Mieszka I. - Od tamtego historycznego momentu rozpoczęło się tworzenie przez Mieszka, księcia Polski, jednolitego państwa, które mimo wielu dziejowych przeciwności, narastających zwłaszcza podczas zaborów i komunistycznego zniewolenia po zakończeniu II wojny światowej, zachowało do dzisiaj swą historyczną ciągłość. Pozostajemy w pełni narodem suwerennym, pielęgnującym z godnością cywilizacyjne zdobycze katolicyzmu, choć wobec wyzwań nowoczesności nie zawsze potrafimy zachowywać się w sposób ewangeliczny - mówił celebrans.
Stwierdził, że żadnemu wrogowi nie udało się zdławić w Polakach patriotycznej więzi z Kościołem, właściwie pojętej tolerancji i wrażliwości na dobro wspólne. - W kształtowaniu tej wspólnotowej postawy fundamentalną rolę odegrało chrześcijaństwo oraz szczególny rys jego duchowości powiązany z osobą Matki Najświętszej - zauważył kaznodzieja.
Wskazywał, że z badań statystycznych przeprowadzonych na 1050-lecie Chrztu Polski wynika, że w 2014 r. w Polsce było prawie 33 mln katolików skupionych w 10.340 parafiach. Dodał, że obecnie w naszym kraju posługuje ok. 31 tys. księży i ponad 20 tys. sióstr zakonnych. - Możemy cieszyć się, że w naszej ojczyźnie zostało ogłoszonych 34 świętych i 225 błogosławionych. Tak więc Polska jest jednym z krajów, który ma najwięcej świętych i błogosławionych na świecie - powiedział ordynariusz kaliski.
Zaznaczył, że od początku chrześcijaństwa nigdy nie było tak wielkiego prześladowania. - Tylu ludzi dzisiaj w świecie za przyznanie się do Chrystusa oddaje życie. Dziękując dzisiaj za dar chrztu, pamiętając o prześladowaniach w świecie, prośmy dobrego Boga, abyśmy ludzi łączyli między sobą. Wiara w Boga nie dzieli. Chrześcijaństwo uczy nas nie tylko miłości nawzajem, ale nawet do wrogów i w tym tkwi ogromna tajemnica. Dziękujmy Panu Bogu za dar wolności i starajmy się być wiernymi świadkami Chrystusa - przekonywał hierarcha. 
Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa bp Rudolf Pierskała zachęcał do dziękczynienia za wielki dar, jakim jest chrzest św. - Szczęśliwe są dziś nasze oczy i uszy, że możemy przeżywać 1050. rocznicę cChrztu Polski, wielbić i dziękować Bogu za tę przekazywaną przez pokolenia wiarę, ale szczęśliwe nasze oczy i uszy są także z tego powodu, że my jesteśmy dziećmi Bożymi. Nasze imiona od chrztu są zapisane w niebie i to jest nasza radość i to jest nasza wdzięczność Bogu - mówił biskup pomocniczy diecezji opolskiej.
Wraz z biskupami modlili się: bp Marian Niemiec z diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, kapłani z dekanatu wołczyńskiego z dziekanem ks. prałatem Franciszkiem Nawrotem, ks. Adam Plewiński, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Biskupicach, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i gminnych, delegacje różnych organizacji i licznie zgromadzeni wierni. 
Po Mszy św. odbyła się ceremonia pasowania na rycerza z udziałem bractw rycerskich z: Polski, Czech, Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Chorwacji, Austrii, Węgier i Włoch. Zebrani mogli także obejrzeć inscenizację chrztu Mieszka I w wykonaniu Opolskiego Bractwa Rycerskiego.
Organizatorami uroczystości byli: Gmina Byczyna, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, Opolskie Bractwo Rycerskie, Spółdzielnia Socjalna Gród, Urząd Marszałkowski w Opolu.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Biskupice: obchody 1050-lecia Chrztu Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.