Bliskie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie

Bliskie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie
(fot. archiwum Stowarzyszenia im. Jana Karskiego)
KAI / pz

Polska Rada Chrześcijan i Żydów w najbliższy wtorek, 19 listopada br. w Warszawie, zainauguruje cykl zebrań otwartych pod wspólną nazwą "Bliskie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie". Będą się one odbywały naprzemiennie, raz w kościele katolickim a raz w synagodze.

Pierwsze spotkanie odbędzie się o 18.30. w kościele duszpasterstwa środowisk twórczych pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego przy Placu Teatralnym 20 w Warszawie. Następne w styczniu przyszłego roku zorganizowane zostanie w synagodze Ec Chaim przy Alejach Jerozolimskich 53, na IV piętrze.

DEON.PL POLECA

Spotkania będą prowadzone przez Bogdana Białka, chrześcijańskiego współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, ks. Grzegorza Michalczyka, wiceprzewodniczącego Zarządu oraz rabina Stasa Wojciechowicza, członka Zarządu.

- Celem Spotkań jest praktyczna realizacja idei dialogu rozumianego jako spotkania osób w pełnym poszanowaniu i akceptacji własnej odrębności, tożsamości i indywidualności. Uczestnicy dialogu muszą posiadać silną własną wiarę i tak samo silne przekonanie, że każdy człowiek ma prawo do własnej religijności, duchowości i drogi do Boga. Chcemy, aby nasze Spotkania stały się znakiem nadziei i pokoju dla wszystkich ludzi dobrej woli - poinformował KAI Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rada Chrześcijan i Żydów.

- Spotkania będą miały charakter "gazety mówionej" - zaproszeni goście w ramach wyznaczonego czasu przedstawią swój punkt widzenia na dowolnie wybrane tematy. Będą także goście specjalni, niekoniecznie bezpośrednio związani z dialogiem chrześcijańsko-żydowskim, lecz wnoszący wielki wkład w kulturę spotkania ludzi swoją działalnością artystyczną, naukową czy społeczną - dodał.

Podczas inauguracyjnego spotkania rabin Joel Chaim Nowicki będzie mówił o stosunku judaizmu do kontrowersyjnych procedur medycznych. Ks. Włodzimierz Misijuk, wykładowca prawosławnego seminarium, opowie o związkach liturgii prawosławnej z liturgią żydowską.

Monika Krawczyk, dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, będzie wyjaśniała, co dzisiaj oznacza dziedzictwo żydowskie. Sebastian Rejak z Ministerstwa Spraw Zagranicznych opowie o polityce rządu polskiego wobec diaspory żydowskiej. Gościem specjalnym będzie Julia Hartwig, która przeczyta i zinterpretuje swoje ostatnie wiersze.

W części artystycznej wystąpi chóru Szir Awiw.

Następne spotkanie zaplanowano na styczeń przyszłego roku, w synagodze Ec Chaim i poświęcone będzie głównie problematyce związanej z chrześcijaństwem i chrześcijańskim punktem widzenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bliskie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.