Blogi z synodu biskupów nt. nowej ewangelizacji

Blogi z synodu biskupów nt. nowej ewangelizacji
(fot. laboratorium.wiez.pl)
KAI / pz

"Zapiski z synodu" abp. Józefa Michalika, Blog Arcybiskupa - autorstwa abp. Stanisława Gądeckiego oraz "Prosto z Watykanu" audytorki Ewy Kusz - to trzy blogi, na których internauci mogą na bieżąco śledzić relacje polskich uczestników XIII Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. "Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary".

Pierwsze synodalne refleksje i spostrzeżenia abp. Michalika, można śledzić w serwisie internetowym przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

pod tym adresem oraz na Twitterze. Jego blog nosi tytuł "Zapiski z synodu".

Po raz drugi synodalne blogi prowadzą abp Gądecki oraz Ewa Kusz. Blog arcybiskupa można znaleźć na stronie archidiecezji poznańskiej.

Wiceprzewodniczący Episkopatu obiecał, że będzie się starał relacjonować obrady synodalne przynajmniej co drugi dzień. Ponadto fragmenty jego bloga dostępne są również na profilu archidiecezji poznańskiej na Facebooku.

DEON.PL POLECA

Z kolei synodalny blog Ewy Kusz pt. "Prosto z Watykanu" znajduje się na stronach Laboratorium "Więzi". Zawiera on pierwsze refleksje i wrażenia z obrad synodu, a także zdjęcia.

"Pierwszym sukcesem nowej ewangelizacji jest temat tego Synodu Biskupów, a zatem to, że Kościół wzywa do głoszenia Ewangelii" - pisze na swym blogu przewodniczący Episkopatu Polski. Abp Michalik zaważa, iż "nowa ewangelizacja nie jest jakimś dodatkiem tymczasowym w trudnym momencie, ale stałym zadaniem Kościoła, który krytycznie obserwuje znaki czasu i boleje nad przemianami, które ranią samego człowieka. Dziś człowiek nie przeżywa braku Boga w życiu jako czegoś bolesnego, nie chce zmienić własnego życia i nie zauważa niekiedy w jak niebezpiecznej znalazł się sytuacji" - pisze na blogu abp Michalik.

Jego zdaniem, "potrzebne jest także krytyczne spojrzenie na siebie, na nasz osobisty styl duchowy, a także na styl Kościoła, który może w niektórych sytuacjach okazuje się zbyt zbiurokratyzowany i nie przekonuje osób od niego oddalonych swoją tożsamością" - dzieli się swoimi przemyśleniami po dzisiejszej przedpołudniowej sesji plenarnej synodu biskupów przewodniczący KEP.

Abp Gądecki w pierwszym wpisie na swoim blogu zwraca uwagę na to, że ewangelizacja zaczyna się nie od inicjatywy człowieka, ale od inicjatywy Boga. Metropolita poznański relacjonuje też niemal wystąpienie po wystąpieniu ojców synodalnych oraz dzieli się refleksją nad słowami papieża Benedykta XVI.

Z kolei Ewa Kusz pisze, iż dla niej w pierwszych wypowiedziach ojców synodalnych ważna była troska o człowieka, który się zagubił, a także myśl, że "jeśli chcemy ewangelizować innych to najpierw sami musimy dać się zewangelizować". Zwróciła też uwagę na wypowiedzi biskupów z USA, Irlandii i innych krajów, które musiały zmierzyć się z kryzysem czy skandalami wewnątrz Kościoła. "Bardzo mocno brzmiały ich proste słowa o pokorze, nawróceniu, sakramencie pojednania, powrocie do milczenia, adoracji i Eucharystii. Mówiły o szacunku wobec każdego człowieka" - podkreśliła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Blogi z synodu biskupów nt. nowej ewangelizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.