Bóg jest pokojem – papieskie przesłanie na zakończenie Ramadanu

Bóg jest pokojem – papieskie przesłanie na zakończenie Ramadanu
Fot. VATICAN MEDIA / PAP
Vaticannews / jk

„Bóg jest pokojem i pragnie pokoju. Ten, kto w Niego wierzy, nie może nie odrzucić wojny, która nie rozwiązuje konfliktów, lecz je wzmaga” – napisał Papież w specjalnym przesłaniu przekazanym telewizji al-Arabiya, aby za jej pośrednictwem zwrócić się do muzułmanów na całym świecie. Tekst przygotowano z okazji uroczystego zakończenia Ramadanu, które świętowano od wtorku wieczora 9 kwietnia do środy wieczora 10 kwietnia.

Franciszek zwrócił uwagę na „szczęśliwy zbieg okoliczności”, iż w tym roku muzułmańskie święto wypadło niedługo po chrześcijańskiej Wielkanocy. Ale owa radosna okazja „silnie kontrastuje ze smutkiem krwi płynącej na błogosławionych ziemiach Bliskiego Wschodu”. Wystosował więc w efekcie mocny apel: „Niepokoi mnie konflikt w Palestynie i Izraelu: niech nastąpi natychmiastowe zawieszenie broni w Strefie Gazy, gdzie doszło do katastrofy humanitarnej; niech pomoc dotrze do Palestyńczyków, którzy tak bardzo cierpią; niech zakładnicy porwani w październiku zostaną uwolnieni. Myślę o udręczonej Syrii, Libanie, całym Bliskim Wschodzie: nie pozwólmy, by płomienie niechęci rozpaliły się, napędzane śmiercionośnym wiatrem wyścigu zbrojeń! Nie pozwólmy na rozprzestrzenianie się wojny! Powstrzymajmy inercję zła!”.

Ojciec Święty zaznaczył, iż ma tu na myśli rodziny, młodych ludzi, robotników, osoby starsze, dzieci: „Jestem pewien, że w ich sercach, w sercach zwykłych ludzi, jest wielkie pragnienie pokoju. I że w obliczu szerzącej się przemocy, gdy łzy spływają im z oczu, z ich ust wydobywa się jedno słowo: «dość»”. Franciszek również powtórzył: „dość!”, zwłaszcza kierując to przesłanie do rządzących narodami: „Proszę, dość zgiełku broni, pomyślcie o dzieciach, wszystkich dzieciach, jak o własnych dzieciach. One potrzebują domów, parków i szkół, a nie grobów i dołów”.

Papież dodał, iż kiełki nadziei mogą wyrosnąć na pustyniach nienawiści „tylko wtedy, gdy będziemy umieli wzrastać razem, ramię w ramię; jeśli będziemy umieli szanować przekonania innych; jeśli będziemy umieli uznać prawo każdego narodu do istnienia i posiadania państwa; jeśli będziemy umieli żyć w pokoju, nie demonizując nikogo”. Franciszek zaznaczył, że wraz z nim ufają w taką przyszłość żyjący na Bliskim Wschodzie chrześcijanie, których zapewnił też o swej bliskości.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Scott Hahn

Świętość to centrum i sens ludzkiej historii

Co jakiś czas słyszymy, że jako chrześcijanie mamy starać się o świętość. Często jednak nie do końca wiemy, co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem.

Scott Hahn...

Skomentuj artykuł

Bóg jest pokojem – papieskie przesłanie na zakończenie Ramadanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.