Ogłoszono trzy dekrety watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych

Ogłoszono trzy dekrety watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych
Fot. depositphotos.com
KAI / jk

Dekret o cudzie za przyczyną błogosławionej, która będzie mogła być kanonizowana, dekret o męczeństwie podczas wojny domowej w Hiszpanii a także dekret o heroiczności cnót ogłosiła dziś z u poważnienia papieża Franciszka Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych.

Podczas porannej audiencji udzielonej kard. Marcello Semeraro, prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, Ojciec Święty upoważnił tę dykasterię do promulgowania dekretów dotyczących:

1. Cudu przypisywanego wstawiennictwu błogosławionej Heleny Guerra, założycielki Zgromadzenia Oblatek Ducha Świętego, znanych jako „Siostry Świętej Zyty”. Urodziła się w 1835 r. w Lucca we Włoszech w zamożnej, pobożnej, arystokratycznej rodzinie jako jedno z sześciorga dzieci; tylko troje przeżyło do dorosłości. Współpracowała ze Zgromadzeniem Księży Misjonarzy, opiekując się ubogimi i chorymi, studiując łacinę i pisma Ojców Kościoła. W wieku 22 lat zapadła na chorobę, która przykuła ją do łóżka na osiem lat, podczas których kontynuowała studia. W 1866 r. założyła Stowarzyszenie Maryi, Córki Świętej Agnieszki w Lucca we Włoszech i została jego pierwszą członkinią; wspólnota ta przekształciła się później w Siostry Oblatki Ducha Świętego (Siostry Świętej Zyty), które opiekowały się i dbały o edukację religijną dziewcząt. Oblatki kontynuują swoją pracę do dziś w domach we Włoszech, Brazylii, Kanadzie, Filipinach, Libanie i Iranie. Beatyfikował ją 26 kwietnia 1959 roku św. Jan XXIII.  Wydany dzisiaj dekret o autentyczności cudu oznacza, że bł. Helena Guerra będzie kanonizowana.

2. Męczeństwa Sług Bożych:

DEON.PL POLECA

- Gaietà Clausellas Ballvé, kapłana diecezjalnego, urodzonego w 1863 r. w Sabadell w Hiszpanii i zabitego z nienawiści do wiary 15 sierpnia 1936 r. w pobliżu tej miejscowości. Ks. Gaietà Clausellas Ballvé w wieku 14 lat wstąpił do seminarium duchownego w Barcelonie. Przyjął święcenia kapłańskie w 1886 r., by następnie podjąć posługę duszpasterską w kilku parafiach. Był znany jako „ojciec ubogich”. Został zamordowany strzałem w głowę, 15 sierpnia 1936 roku, w pobliżu Barcelony przez wojska rewolucyjne;

- Antonio Tort Reixachsaświeckiego i ojca, urodzonego w 1895 r. w pobliżu Barcelony w Hiszpanii i zabitego z nienawiści do wiary w grudniu 1936 r. w Montcada w Hiszpanii. Wydany dzisiaj dekret o  męczeństwie, że niebawem nastąpi beatyfikacja obydwu męczenników.

3. Heroiczności cnót Służebnicy Bożej Teresy Lanfranco (z domu Annunziata Addolorata) ze Zgromadzenia Córek Najświętszej Maryi Panny z Leuca, urodzonej w 1920 r. w Gallipoli we Włoszech i zmarłej 8 czerwca 1989 r. w Rzymie. Mając 17 lat spotkała młodą Elizę Martinez (1905-1991) i dołączyła do małej wspólnoty w Botrugno 17 września 1937 roku. Entuzjastycznie nastawiona do charyzmatu powierzonego opiece Maryi Dziewicy i początkowo zorientowana na apostolat parafialny i edukację dziewcząt, od pierwszej chwili stała się najwierniejszą uczennicą i powiernicą założycielki. W 1938 r. wspólnota z Botrugno przeniosła się do pobliskiego Miggiano i tak rozpoczęła się działalność Pobożnej Unii Sióstr Niepokalanej. W dniu obłóczyn 20 marca 1938 r., Annunziata Addolorata przyjęła imię siostry Teresy, na cześć świętej z Lisieux. Wytrwale pracowała w zgromadzeniu, zajmowała się także formacją młodych sióstr. Zmarła w Rzymie 8 czerwca 1989 r. Ze względu na jej rosnącą opinię świętości, proces beatyfikacyjny został otwarty już 2018 r. Do beatyfikacji Teresy Lanfranco konieczny jeszcze będzie dekret o autentyczności cudu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Scott Hahn

Świętość to centrum i sens ludzkiej historii

Co jakiś czas słyszymy, że jako chrześcijanie mamy starać się o świętość. Często jednak nie do końca wiemy, co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem.

Scott Hahn...

Skomentuj artykuł

Ogłoszono trzy dekrety watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.