Znany duszpasterz Maciej Ziębiec został wydalony z zakonu redemptorystów. O sprawie informuje "Więź"

Znany duszpasterz Maciej Ziębiec został wydalony z zakonu redemptorystów. O sprawie informuje "Więź"
Maciej Ziębiec, były redemptorysta. Źródło: Facebook / Young Caritas Europa
Więź / mł

Był charyzmatycznym kapłanem, chętnie słuchanym i otaczanym przez młodych ludzi, duszpasterzem akademickim z Toruniu, misjonarzem miłosierdzia, pracował też w Caritas Polska. Jak podaje "Więź", rzecznik redemptorystów potwierdził, że o. Maciej Ziębiec został wydalony z zakonu. Informacja nie została jednak opublikowana przez zgromadzenie.    

Jak zauważa "Więź", były zakonnik, który miał mieć wielokrotne kontakty seksualne z młodymi kobietami, pozostaje wciąż księdzem, a w związku z tym pojawia się pytanie, czy zgodnie z prawem kanonicznym będzie przyjęty do jakiejś diecezji przez jej ordynariusza  jak potoczą się jego dalsze kapłańskie losy.

DEON.PL POLECARedemptorysta wydalony z zakonu  

O tym, że rzecznik Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, o. Mariusz Mazurkiewicz, potwierdził zmianę statusu kanonicznego swojego byłego już współbrata, "Więź" poinformowała w czwartek, 11 kwietnia. Zgromadzenie nie podało jednak tej informacji publicznie. Jak wyjaśniał o. Mazurkiewicz w odpowiedzi na pytania kwartalnika, „informacja o wydaleniu trafiła pod koniec lutego do wszystkich bezpośrednio zainteresowanych: świadków, członków duszpasterstwa, środowiska oraz odpowiednich instytucji”. Jednak "Więź" podkreśla, że jak dotąd o wydaleniu nie wiedzą nawet jeszcze wszyscy redemptoryści, a informacja nie dotarła także do osób do tej pory gorliwie broniących duszpasterza. 

Na stronie Prowincji Warszawskiej jak dotąd nie pojawiło się żadne oświadczenie ani informacja dotycząca wydalenia znanego zakonnika; wciąż jednak można na niej znaleźć archiwalne artykuły opisujące jego duszpasterskie osiągnięcia. 

Co złego zrobił o. Maciej Ziębiec?  

Jak podaje "Więź", przełożeni byłego zakonnika mieli w przeszłości kilka razy otrzymywać informacje o kontaktach seksualnych o. Ziębca z młodymi kobietami, a jedna z takich relacji sprawiła, że wkrótce po święceniach na pewien czas opuścił klasztor; później wrócił jednak do bycia zakonnikiem i duszpasterzem. Urodzony w 1982 roku zakonnik od 2015 roku z sukcesami posługiwał w duszpasterstwie akademickim w Toruniu, choć przełożeni mieli wiedzieć o jego wcześniejszych kłopotach z czystością. Jesienią 2020 roku został nagle przeniesiony do Rowów ze względu na kolejne kontakty seksualne z kobietą. 

Gdy w listopadzie 2022 r. wygłosił dla kobiet wykład na temat męskości, przełożeni otrzymali kolejne zgłoszenia o nieprawidłowych kontaktach duszpasterza z kobietami. Z początkiem 2023 roku o. Maciej Ziębiec został przez prowincjała odwołany z pracy w Caritas Polska, zawieszony w działaniach duszpasterskich i wysłany w miejsce odosobnienia - informuje "Więź". Ukarany w lutym 2024 roku wydaleniem ze zgromadzenia, nie odwołał się od tej decyzji, a więc przestał być redemptorystą. Jak podkreśla kwartalnik, zakon nigdy nie poinformował, o jakie niewłaściwe zachowania chodziło, choć z przebiegu sprawy można wnioskować, że było to spowodowanie zgorszenia. 

"Czy naprawdę w trzeciej dekadzie XXI wieku trzeba się w zakonie obawiać publikacji oświadczenia uczciwie wyjaśniającego, o co w sprawie chodzi i z jakich powodów podejmowane są decyzje władz zgromadzenia?" - napisał w komentarzu Zbigniew Nosowski. 

Więź / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Znany duszpasterz Maciej Ziębiec został wydalony z zakonu redemptorystów. O sprawie informuje "Więź"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.