Znany franciszkanin o. Antoni Dudek wydalony z zakonu

Znany franciszkanin o. Antoni Dudek wydalony z zakonu
O. Antoni Dudek został wydalony z zakonu franciszkanów (fot. Klodzko24.eu / YouTube.com)
opolska360.pl / tk

Prowincjał Zakonu Franciszkanów o. Alard Maliszewski OFM ogłosił, że 6 października o. Antoniemu Dudkowi przekazano dekret Ministra Generalnego Zakonu o. Massimo Fuasarellego, o wydaleniu go z Zakonu Braci Mniejszych. Jest to najwyższy stopień kary, jaki można nałożyć na zakonnika.

O. Antoni Dudek wydalony z zakonu franciszkanów

Ojciec Antoni Dudek, który znany jest na Opolszczyźnie, został oskarżony o manipulacje, psychiczne zniewalanie i wykorzystywanie seksualne kobiet. Te oskarżenia ujrzały światło dzienne w artykule pt. "Diabeł w habicie", opublikowanym w wydaniu "O!Polskiej" 11 maja. Artykuł ten był efektem wielogodzinnych rozmów z kobietami, które były ofiarami zakonnika.

Ofiary o. Antoniego Dudka zgłosiły się do zakonu i opowiedziały o swoich traumatycznych doświadczeniach. Po przeprowadzeniu własnego śledztwa zakon Franciszkanów przeprosił ofiary i ostatecznie wydalił zakonnika z zakonu. Przed tą decyzją zakon miał zakazać o. Antoniemu Dudkowi odprawiania mszy św. z udziałem wiernych.

Obecnie uruchomiona została procedura odwoławcza, co oznacza, że wydalony zakonnik ma prawo odwołać się do Stolicy Apostolskiej w ciągu 30 dni. Dopiero po podjęciu ostatecznej decyzji przez Stolicę Apostolską status zakonnika zostanie ostatecznie ustalony. W przypadku utrzymania wyroku, zakonnika czeka całkowite wydalenie z zakonu - zostanie on jedynie księdzem rzymskokatolickim z ograniczonymi możliwościami.

DEON.PL POLECA

Uzyskanie w takim przypadku zgody biskupa, który by go przyjął do swojej diecezji, jest bardzo trudne, a zazwyczaj niemal niemożliwe.

Jedna z ofiar ojca Antoniego Dudka wyraziła ulgę po ogłoszeniu tej decyzji i podkreśliła swoje wsparcie dla innych poszkodowanych kobiet.

– Poczułam ulgę i siłę, kiedy się o tym dowiedziałam – powiedziała „O!Polskiej” kobieta.

Podkreśliła także, że nie zależy już jej na całkowitym wydaleniu zakonnika z życia zakonnego, lecz pragnie wrócić do normalności po traumatycznych doświadczeniach, jakie przeszła z powodu duchownego.

Źródło: opolska360.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znany franciszkanin o. Antoni Dudek wydalony z zakonu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.