"Bóg nie powołuje na ławkę rezerwowych"

"Bóg nie powołuje na ławkę rezerwowych"
(fot. shutterstock.com)
KAI / slo

Bóg nie powołuje nikogo na ławkę rezerwowych, jak trener piłkarski - mówił ks. prof. Andrzej Najda z Uniwersytetu Kardynała Stefena Wyszyńskiego w Warszawie podczas konferencji naukowej, która odbyła się na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

Prelegent dodał, że Bóg powołując człowieka zawsze wyznacza mu konkretne zadania.

Ksiądz profesor Najda w swoim przedłożeniu przywołał biblijne opisy powołań, wskazując na rolę rodziny oraz najbliższego otoczenia w odczytaniu i pielęgnowanie powołania.

- Powołanie w ujęciu biblijnym to bezpośredni głos Boży skierowany do człowieka, wzywający go do współpracy i stawiający w nowej sytuacji wobec Boga i innych ludzi - mówił prelegent, podkreślając, że zadaniem każdej rodziny jest stworzenie warunków umożliwiających rozpoznanie i realizowanie powołania. Zauważył przy tym, że jeśli rodzice nie żyją wartościami chrześcijańskimi rozpoznanie głosu powołania przez dzieci będzie niezwykle trudne.

Do tych słów nawiązali w dyskusji uczestnicy konferencji, pytając czy w rodzinie, w której ojciec i matka są osobami niewierzącymi może się zrodzić powołanie kapłańskie lub zakonne. Profesor zauważył, że zarówno przykłady biblijne i doświadczenie życiowe wskazują, iż Bóg potrafi działać także w takich środowiskach.

Jako wzór rodziny, w której atmosfera umożliwiała rozpoznanie i pielęgnowanie powołania, ukazano rodzinę św. Teresy od Dzieciątka Jezus. - Rodzina Martin wyobrażała sobie niebo na wzór rodzinnego domu - mówił ks. prof. Mieczysław Ozorowski z UKSW zwracając uwagę, że Bóg był zawsze na pierwszym miejscu w życiu rodziców św. Teresy.

- To byli ludzie zachwyceni Bogiem, którzy umieli przełożyć tę miłość Bożą na codzienność, wskazując na zaangażowanie w pomoc ubogim i potrzebującym oraz wychowanie dzieci w duchu pracowitości, systematyczności, ascezy, szacunku dla osób starszych i autorytetów - mówił prelegent. Zwrócił uwagę, że ojciec św. Teresy zamykał swój zakład zegarmistrzowski w każdą niedzielę, mimo, iż spowiednik pozwalał mu na pracę tego dnia do południa. Ks. Ozorowski zaznaczył, że także dziś ludzie stają przed podobnymi dylematami, dotyczącymi świętowania Dnia Pańskiego. Na zakończenie prelegent stwierdził, że rodzina św. Teresy stanowi wzór dla współczesnych rodzin w wychowaniu nowych powołań.

Podczas spotkania swoje przedłożenia przedstawili także m.in. prof. Krystian Wojaczek z Opola, ks. dr hab. Zdzisław Struzik z Warszawy, ks. prof. Andrzej Tomko i ks. prof. Grzegorz Sokołowski z Wrocławia.

Konferencję zorganizowały Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie oraz wrocławska Fundacja Obserwatorium Społeczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Bóg nie powołuje na ławkę rezerwowych"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.