"Boska cząsteczka" nie zmieni obrazu świata

"Boska cząsteczka" nie zmieni obrazu świata
Ośrodek badawczy CERN pod Genewą (fot. Image Editor / flickr.com)
KAI / pz

Dowód na istnienie bozonu Higgsa, nazywanego "boską cząsteczką“, nie zakwestionuje fizykalnego i teologicznego obrazu świata a jedynie potwierdzi istniejące teorie - uważa ks. Gabriele Gionti, włoski astrofizyk z Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego. - Poszukiwana cząsteczka jest tak nazywana, ponieważ dotychczas jej nie odnaleziono - powiedział jezuita w rozmowie z Radiem Watykańskim.

Tymi słowami włoski astrofizyk skomentował ogłoszone w miniony wtorek przez ośrodek badawczy CERN pod Genewą wyniki prowadzonych przez niego eksperymentów ATLAS i CMS, których celem jest odkrycie cząstki Higgsa lub wykluczenie jej istnienia Obserwacje naukowców sugerują, że cząstka Higgsa istnieje i najprawdopodobniej ma masę 115-130 GeV. Cząstka, którą teoretycznie opisał w latach 60. szkocki fizyk Peter Higgs, powinna wyjaśnić m.in., dlaczego dotychczas znane cząstki elementarne mają różne masy. Fizycy od ponad 30 lat, jak na razie bez rezultatu, poszukują bozonu Higgsa. Obecne badania coraz bardziej przybliżają jej odkrycie.

Równocześnie ks. Gionti przestrzegł przed zbytnią euforią w badaniach naukowych. - Nasze modele teoretyczne są nieweryfikowalne. Nie rozumiem, jak można mówić o nauce, która rości sobie pretensje do rozumienia wszystkiego - powiedział ks. Gionti. Przypomniał, że "w polowaniu na bozon Higgsa" powstało już wiele dysertacji naukowych niestety bez eksperymentalnego dowodu potwierdzającego istnienie cząsteczki. - Jej odkrycie byłoby po prostu dalszym potwierdzeniem teorii oddziaływań elektrosłabych, części Modelu Standardowego, fizyki cząstek elementarnych - zaznaczył ks. Gionti.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Boska cząsteczka" nie zmieni obrazu świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.