Bp Argüello: prawo do życia powinno stać się punktem wyjścia w dyskusjach o aborcji, eutanazji czy śmierci tysięcy imigrantów

Bp Argüello: prawo do życia powinno stać się punktem wyjścia w dyskusjach o aborcji, eutanazji czy śmierci tysięcy imigrantów
(fot. Iglesia en Valladolid / youtube.com)
vaticannews.va / pch

Ochrona małoletnich, modyfikacja statutów Konferencji Episkopatu Hiszpanii oraz plan formacji w seminariach diecezjalnych to niektóre z tematów obrad wiosennej sesji plenarnej hiszpańskich biskupów. Na konferencji prasowej dziennikarze pytali również o kwestię legalizacji eutanazji, która pojawiła się w dyskusjach polityków.

Episkopat Hiszpanii jest pierwszym na świecie, który zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o pozwolenie na promulgowanie dekretu dla całego hiszpańskiego Kościoła o postępowaniu w przypadku seksualnego wykorzystania małoletnich - podkreślił bp Luis Argüello, rzecznik episkopatu. Ponadto episkopat opracuje specjalne dyrektorium, które będzie zawierało dokładne zasady ochrony małoletnich oraz towarzyszenia ofiarom. W 52-letniej historii Konferencji Episkopatu byłby to szósty dekret generalny.
Podczas obrad biskupi przyjęli modyfikację Statutów Konferencji Episkopatu Hiszpanii oraz Plan Formacji w hiszpańskich seminariach w oparciu o nową Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis. Zakłada on m.in. przygotowanie wychowawców seminaryjnych, restrukturyzację hiszpańskich seminariów oraz formację stałą duchowieństwa.
Biskupi wyrazili również swój sprzeciw wobec fałszywych wiadomości, jakie ukazały się w mediach na temat działalności Ośrodka Poradnictwa Rodzinnego (COFRegina Familiae) w Alcalá de Henares oraz zakłócenia Mszy w miejscowej katedrze przez działaczy LGBT. "Niepokoi nas ponowne manipulowanie prawdą i celowa dezinformacja, co prowokuje «nienawiść», jakiej niby chce się uniknąć lub zadenuncjować" - czytamy w komunikacie.
Zapytany o możliwość legalizacji eutanazji, o której mówią niektóre partie polityczne, bp Luis Argüello podkreślił, że Kościół opowiada się za życiem. To właśnie prawo do życia powinno stać się punktem wyjścia w dyskusjach o aborcji, eutanazji czy śmierci tysięcy imigrantów na Morzu Śródziemnym. Biskupi zapoznali się też z działalnością poszczególnych komisji oraz dokonali niezbędnych nominacji.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Argüello: prawo do życia powinno stać się punktem wyjścia w dyskusjach o aborcji, eutanazji czy śmierci tysięcy imigrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.