Kościół w Portugalii i Hiszpanii rozważa możliwość ujawnienia wszystkich dokładnych statystyk nadużyć seksualnych

Kościół w Portugalii i Hiszpanii rozważa możliwość ujawnienia wszystkich dokładnych statystyk nadużyć seksualnych
(fot. depositphotos.com)
PAP / pch

Władze Kościoła katolickiego w Portugalii i Hiszpanii zapowiedziały zmiany w kwestii zwalczania zjawiska nadużyć seksualnych w Kościele w następstwie zakończonej w niedzielę w Watykanie konferencji z udziałem papieża Franciszka.

Jak powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii kardynał Manuel Clemente, zmian dotyczących usprawnienia procedury ujawniania nadużyć seksualnych w strukturach kościelnych tego kraju spodziewać się należy do końca marca. Hierarcha zapewnił o konieczności walki z omawianymi w Watykanie patologiami, ale z zachowaniem “troski o ofiarę".
“Rozważamy możliwość ujawnienia wszystkich dokładnych statystyk nadużyć seksualnych ze strony duchownych w naszym kraju. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, to musimy uwzględnić dobro ofiar. Z drugiej strony w wielu krajach publikowano już wiele lat temu takie dane, lecz niestety nie powstrzymało to od pojawienia się skandali seksualnych" - stwierdził kard. Clemente.
Hierarcha zaznaczył, że Portugalia z kilkudziesięcioma przypadkami potencjalnych nadużyć seksualnych w Kościele odbiega od “pewnych regionów świata", w których doszło w ostatnich latach do licznych patologii tego typu.
Portugalscy duchowni i komentatorzy przyznają, że zakończona w niedzielę watykańska konferencja na temat nadużyć seksualnych w Kościele może być przełomem prowadzącym do odnowy jego struktur i wiarygodności. Spodziewają się, że do czasu ujawnienia pełnej skali zjawiska i usprawnienia procedur ujawniania agresorów seksualnych wizerunek kapłaństwa może cierpieć na “niesprawiedliwym generalizowaniu".
“Coraz częściej opinia publiczna nastawiona jest wrogo wobec kapłanów, wiążąc ich posługę ze skandalami seksualnymi. Tego typu spłycanie problemu prowadzi do niesprawiedliwych osądów. Codziennie opinia publiczna na całym świecie dowiaduje się o pedofilach różnych profesji i stanów. Są wśród nich nawet ojcowie, a jednak wizerunek głowy rodziny nie jest zazwyczaj przedstawiany jako agresor seksualny" - powiedział PAP ojciec Albertino ze wspólnoty franciszkanów w Lizbonie.
Także w Hiszpanii miejscowa Konferencja Episkopatu zapowiedziała w poniedziałek działania związane z usprawnieniem procedury ujawniania przypadków nadużyć seksualnych, a także opieki nad ich ofiarami. Odpowiedzialny za działającą w episkopacie komisję ds. nadużyć seksualnych biskup Juan Antonio Menendez poinformował, że w diecezji Astorgi na północy kraju uruchomiona została właśnie instytucja zajmująca się opieką nad osobami, które ucierpiały wskutek nadużyć seksualnych ze strony ludzi Kościoła.
“Zajmie się ona przede wszystkim osobami nieletnimi, które padły ofiarą nadużyć seksualnych na terenie diecezji Astorgi. W skład nowego organu wchodzą m.in. psycholodzy oraz prawnicy, zarówno specjaliści od prawa kanonicznego, jak i cywilnego" - wyjaśnił bp Menendez.
Według przedstawiciela hiszpańskiej Konferencji Episkopatu, powstała w diecezji Astorgi instytucja będzie projektem pilotażowym, a jednocześnie potencjalnym wzorcem dla innych instytucji w tym kraju.
Hiszpańscy i portugalscy komentatorzy wskazują, że konferencja watykańska była przełomem w historii Kościoła jako pierwsze forum z udziałem papieża, podczas którego omawiano “bolesne i trudne" zagadnienie nadużyć seksualnych.
Portugalski dziennik “Observador" sceptycznie ocenia jednak decyzje podjęte na zakończonym w niedzielę szczycie. “Słyszeliśmy wiele obietnic na temat zakończenia z kulturą ciszy wokół tematu nadużyć seksualnych w Kościele. Brakuje tylko informacji, jak wprowadzać je w życie" - ocenił prawicowy dziennik.
Podobnie ocenia konferencję hiszpański dziennik “El Pais", wskazując na brak konkretnych wytycznych do rozwiązania problemu. Odnotowuje jednak, że już samo zwołanie spotkania przez papieża jest krokiem w dobrym kierunku.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół w Portugalii i Hiszpanii rozważa możliwość ujawnienia wszystkich dokładnych statystyk nadużyć seksualnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.