Bp Artur Ważny publicznie pokazuje "talerz skrzywdzonych" i mówi "przepraszam"

Bp Artur Ważny publicznie pokazuje "talerz skrzywdzonych" i mówi "przepraszam"
Fot. Facebook / Więź / Artur Ważny / Facebook
Stacja7 / Bp Artur Ważny / Facebook / pk

Tarnowski biskup pomocniczy Artur Ważny zamieścił na Facebooku zdjęcie, na którym trzyma "talerz skrzywdzonych" - "dar" dla polskich biskupów, przekazany przez Tośkę Szewczyk. Gest ten został zinterpretowany jako odpowiedź bpa Artura Ważnego na sobotnią rezygnację bpa Andrzeja Dzięgi.

"Brak mi słów... Pomieszane ze sobą gniew, złość, wstyd... Brak zgody. Modlę się... Jeszcze raz prezentuję »talerz skrzywdzonych«. Tym razem publicznie. Solidaryzuję się z osobami skrzywdzonymi w Kościele. Znów niewidzianymi, dokrzywdzonymi... Modlę się za Was. I... przepraszam +" - napisał w niedzielę na Facebooku bp Artur Ważny. Jego post udostępnili również bp Grzegorz Suchodolski oraz bp Adam Bab.

DEON.PL POLECA
Echa rezygnacji bpa Andrzeja Dzięgi

W sobotę papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Administratorem apostolskim sede vacante został mianowany biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński. Jak informuje portal Stacja7, "dziennikarze specjalizujący się w tematyce kościelnej jednoznacznie wskazali, że powodem zmiany pasterza archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej są zaniedbania w wyjaśnianiu spraw pedofilii. Natomiast sam abp Dzięga w liście do księży, który wyciekł do mediów, jako powód wskazał problemy ze zdrowiem, co wywołało oburzenie i falę komentarzy".

"Talerz skrzywdzonych" - "dar" dla polskich biskupów

"Talerz skrzywdzonych" to symboliczny "dar" od osób skrzywdzonych w Kościele dla polskich biskupów, przekazany przez Tośkę Szewczyk w czasie grudniowych rekolekcji KEP w Częstochowie. Został on już wtedy oddany na ręce bpa Artura, który przekazał go pozostałym biskupom. Dziś rano tarnowski biskup pomocniczy zaprezentował zdjęcie "talerza" publicznie.

Tośka Szewczyk to pseudonim kobiety, która w przeszłości została wykorzystana seksualnie przez duchownego. Jest autorką "talerza skrzywdzonych" oraz listu wysłanego w listopadzie do wszystkich członków episkopatu.

Niecały miesiąc temu w Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku pod Lublińcem odbyło się dwudniowe spotkanie Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Uczestniczyli w nim biskupi - wśród nich Grzegorz Suchodolski i Artur Ważny - duchowni, świeccy konsultorzy oraz zaproszeni goście. Na zakończenie hierarchowie spotkali się z Tośką Szewczyk.

Źródło: Stacja7 / Bp Artur Ważny / Facebook / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Bp Artur Ważny publicznie pokazuje "talerz skrzywdzonych" i mówi "przepraszam"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.