Bp Balcerek: ciąży na nas odpowiedzialność za przyrodę
Mamy świadomość wielowiekowego dziedzictwa "czynienia sobie ziemi poddaną", ale jednocześnie uświadamiamy sobie ciążącą na nas odpowiedzialność za to, co przekażemy następnym pokoleniom - uważa bp Grzegorz Balcerek. Poznański biskup pomocniczy przypomniał słowa papieża Franciszka, że przyroda jest wspaniałą księgą, w której Bóg do nas mówi.
Bp Balcerek odprawił w katedrze poznańskiej mszę św. z okazji 95 lat Polskiego Związku Łowieckiego. "Gdy Polska wracała na mapy Europy jednocześnie podjęto starania o powołanie do życia Polskiego Związku Łowieckiego. Trudne poszukiwanie kompromisu doprowadziło w 1923 r. do powstania Centralnego Związku Polskich Stowarzyszeń Łowieckich" - przypomniał biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.
W homilii bp Balcerek zauważył, że zadania, jakie stawia przed sobą współczesne łowiectwo, wpisują się w wielkie zadanie jakie Bóg dał człowiekowi, mówiąc: "Czyńcie sobie ziemię poddaną".
"Człowiek został przez Boga powołany do tego, by współpracował z Nim w dziele stworzenia. Dlatego człowiek w swoich działaniach winien liczyć się z odwiecznym Bożym planem zapisanym w prawach natury. To z Bożego prawa naturalnego wynika miejsce i rola człowieka w świecie przyrody" - mówił bp Balcerek.
Polski Związek Łowiecki to ogólnopolska organizacja zrzeszająca myśliwych i koła łowieckie. Jego początki sięgają XIX w. i działalności pierwszych na ziemiach polskich towarzystw łowieckich.
W 1923 r. z trzech organizacji regionalnych ‒ Polskiego Związku Myśliwych w Poznaniu, Polskiego Towarzystwa Łowieckiego w Warszawie i Małopolskiego Towarzystwa Łowieckiego we Lwowie utworzono Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich, przekształcony następnie w Polski Związek Łowiecki. Zrzeszeni w związku myśliwi uczestniczą w wielu ważnych projektach związanych z ochroną przyrody i środowiska naturalnego.
Skomentuj artykuł