Bp Bizzeti: 70 proc. Turków popiera decyzję ws. Hagii Sophii

Bp Bizzeti: 70 proc. Turków popiera decyzję ws. Hagii Sophii
(fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN)
3 tygodnie temu
KAI / ml

Wikariusz apostolski Anatolii w Turcji bp Paolo Bizzeti podziela ból papieża Franciszka, ekumenicznego patriarchy Bartłomieja i innych przywódców chrześcijańskich, wyrażany w związku z przekształceniem w meczet dawnej chrześcijańskiej bazyliki Hagia Sophia w Stambule.

Jednocześnie pochodzący z Włoch hierarcha zwraca uwagę, że – według najnowszych sondaży – decyzję władz popiera 70 proc. mieszkańców Turcji i „trzeba się z tym faktem liczyć”.

- Nie był to kaprys prezydenta. W swoim przemówieniu, jakie wygłosił w piątek 10 lipca, Erdogan potwierdził, że miejsce to będzie dostępne dla wszystkich i nie trzeba będzie kupować biletów. Zobaczymy, jak zostanie to przygotowane i czy przewidziano wolną przestrzeń przed mozaikami z dawnej katedry bizantyjskiej – mówi bp Bizzeti.

Odnosząc się do zawartych w przemówieniu prezydenta odniesień do wiary i modlitwy, duchowny wyraził nadzieję, że władze pozwolą na otwarcie kaplic, w których mogliby się modlić uchodźcy chrześcijańscy, przebywający na terenie Turcji.

– Od człowieka wierzącego i religijnego, jakim jest prezydent, można by uzyskać tę możliwość dla chrześcijan, którzy nie mieszkają w Stambule, gdzie jest wiele kościołów. W innych miejscach nie ma nawet małych kaplic, w których można by się zgromadzić na modlitwie. Skoro wiara i modlitwa są ważne, niech zatem zostanie przyznana ta możliwość osobom, które początkowo miały być tu tranzytem, a od lat znajdują się w Turcji – proponuje hierarcha.

Jeden z takich kościółków znajduje się w Tarsie i mieści się w nim muzeum, ale można by tam również zbierać się na modlitwie - uważa bp Bizzeti.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Bizzeti: 70 proc. Turków popiera decyzję ws. Hagii Sophii
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Bp Bizzeti: 70 proc. Turków popiera decyzję ws. Hagii Sophii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.