Bp Bryl do dziennikarzy: w swojej pracy słuchajcie sumienia

Bp Bryl do dziennikarzy: w swojej pracy słuchajcie sumienia
(fot. Archidiecezja Łódzka)
KAI / sz

"Zdaję sobie sprawę, że to co robicie jest wymagające, niesie dużo napięć, trudnych przeżyć - w tych wszystkich sytuacjach słuchajcie swojego sumienia. Słuchać sumienia to stawać wobec pytania o dobro i zło, to szukać odpowiedzi na pytanie, czy to co chcę napisać, powiedzieć, będzie służyło innym" - mówił 10 stycznia wieczorem bp Damian Bryl do dziennikarzy i twórców mediów podczas spotkania opłatkowego.

 

W świątecznym spotkaniu i dzieleniu się opłatkiem w gronie twórców środków społecznego przekazu w Muzeum Archidiecezjalnym uczestniczyli dziennikarze mediów świeckich i katolickich, rzecznicy oraz przedstawiciele agencji prasowych.

DEON.PL POLECA

"Bliskość przychodzącego Boga dotyka nas, umacnia, ale też przemienia. Dotknięci Jego łaską chcemy być blisko innych, otwierać nasze serca na tych, którzy są wokół nas. To jest też ważny rys państwa powołania i pracy" - zauważył biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

Zaznaczył, że praca dziennikarzy polega na tym, aby to zbliżanie mogło się dokonywać.

Bp Bryl podkreślił, że rok 2018 będzie czasem ważnych wydarzeń i jubileuszów: niepodległości Polski, powstania wielkopolskiego i 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu. Rocznicowemu świętowaniu pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich towarzyszyć będzie hasło "Poznań. Chrystus i my".

"Chciałbym prosić, aby był to czas pięknego, dobrego świętowania, aby ono otwierało nas na siebie i zbliżało. Abyśmy razem podejmowali to dziedzictwo, które z tych wydarzeń płynie" - zachęcał biskup.

Prezentując program wydarzeń związanych z obchodami jubileuszu najstarszego biskupstwa w Polsce, zwrócił uwagę na jego cel. "Ten czas ma być czasem przypomnienia początków naszej historii. Pragniemy, by lepiej pomógł nam poznać Kościół, bardziej zidentyfikować się ze wspólnotą Kościoła i bardziej w nią zaangażować" - zaznaczył biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

Bp Bryl zapowiedział, że w maju w stolicy Wielkopolski odbędzie się akcja ewangelizacyjna Misja Talitha Kum, którą poprowadzi wspólnota "Przymierze Miłosierdzia". Jej członkowie będą na wiele sposobów przekazywać mieszkańcom Poznania dobrą nowinę o Jezusie Chrystusie. Zaplanowano też rekolekcje, modlitwy, spotkania i koncerty.

Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej podkreślił, że jubileuszowe obchody w czerwcu zostaną połączone z 50. rocznicą koronacji Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania. Wizerunek Matki Boskiej w Cudy Wielmożnej otrzymał papieskie korony 29 czerwca 1968 roku w Poznaniu, nałożone przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego, kard. Karola Wojtyłę i arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

We wrześniu natomiast w stolicy Wielkopolski obradować będzie sesja plenarna Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Składając życzenia twórcom mediów, ks. Wojciech Nowicki, duszpasterz dziennikarzy archidiecezji poznańskiej, zachęcał ich do wytrwałości w dążeniu do prawdy. "Życzę, abyście państwo w dążeniu do prawdy, która dla nas, chrześcijan ma konkretne oblicze Jezusa Chrystusa, byli wytrwali" - powiedział.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Bryl do dziennikarzy: w swojej pracy słuchajcie sumienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.