Bp Bryl do przełożonych seminariów duchownych: w formacji ważna jest postawa autentyczności

Bp Bryl do przełożonych seminariów duchownych: w formacji ważna jest postawa autentyczności
Bp Damian Bryl - Zespół ds. Formacji Seminaryjnej KEP - fot. www.flickr.com/photos/episkopatnews/48711345691
KAI / pzk

„Aby dobrze formować młodego człowieka najpierw sami musimy żyć w autentyczności, musimy dbać o to, żeby w tym co robimy w naszych seminariach nie było udawania” – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że w centrum formacji musi być Chrystus i do Jego poznania należy prowadzić wychowanków. „Ważne jest mierzenie się z różnymi szczegółami naszych działań formacyjnych, ale chciałbym, żebyśmy nie zapomnieli, że dla nas i naszych wychowanków najważniejszy jest Chrystus, żebyśmy do Niego ich poprowadzili, żeby oni Go bardziej poznali, pokochali, naśladowali i dla Niego oddali swoje życie” – powiedział bp Bryl.

DEON.PL POLECA
Zaznaczył, że w formacji ważna jest postawa autentyczności. „Nie ma formacji, gdzie nie ma szczerości, prawdy, autentyczności. Bardzo chciałbym, żebyśmy towarzysząc naszym braciom pomagali im odkryć prawdę o sobie, pomagali im być prawdziwymi, autentycznymi, pomagali im odkryć wszelkie zakłamania, nieszczerości, które gdzieś się wkradły. Ale żebyśmy pomogli naszym wychowankom to odkryć sami musimy żyć w autentyczności, sami musimy o to dbać, żeby w tym co robimy w naszych seminariach nie było udawania i dopiero wtedy Boża łaska i błogosławieństwo będą mogły owocować” – stwierdził kaznodzieja.

Wskazał, że autentyczność prowadzi do integralności. „Chciałbym drodzy księża, żebyśmy modlili się o mądrość, abyśmy umieli naszym wychowankom pomóc w uczynieniu ich życia spójnym, bez rozgraniczeń, że to dla Pana Boga, a to dla siebie. Niestety, widzimy dzisiaj u niektórych naszych braci kapłanów, że idą nieraz w dwa światy. Dlatego mocno dzisiaj zapraszam do tego, żebyśmy byli prawdziwymi” – akcentował biskup kaliski.
Podkreślał, że czas etapu propedeutycznego trzeba widzieć w perspektywie całości formacji seminaryjnej. „Musimy towarzyszyć danej wspólnocie, pytać dobro tej wspólnoty, o konkretnego człowieka, ale widzieć także dobro całego Kościoła” – powiedział bp Bryl.

Przewodniczący Konferencji Rektorów WSD Diecezjalnych i Zakonnych wskazał, że Kościół w Polsce od kilku lat wdraża wskazania Kościoła Powszechnego przez to, że wprowadził dodatkowy rok formacyjny w seminariach, który inauguruje cały proces wychowawczo-formacyjny. „Już po raz trzeci kapłani, którzy posługują jako przełożeni w seminariach w Polsce spotykają się w budynkach Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu w ramach Sesji Formatorów Seminaryjnych. Te trzy dni poświęcone są wspólnej refleksji nad wprowadzaniem, ale także nad tzw. ewaluacją, czyli sprawdzaniem, kontrolowaniem efektów działań, które podejmujemy w ramach formacji na etapie propedeutycznym” – powiedział KAI ks. dr Jan Frąckowiak.

W ramach Sesji Formatorów Seminaryjnych odbywa się cały cykl zajęć. „Są to wykłady, ale też świadectwa praktyków. Przewidziano także pracę w grupach poświęconą wymianie doświadczeń. W sesji uczestniczą również księża biskupi, którzy wspierają formację kapłańską i mają dużo do powiedzenia w kwestiach dotyczących kształcenia alumnów w dzisiejszych czasach. Wczoraj był z nami Prymas Polski abp Wojciech Polak. Dzisiaj towarzyszy nam biskup kaliski Damian Bryl, a jutro przyjedzie biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk” – zaznaczył przewodniczący Konferencji Rektorów WSD Diecezjalnych i Zakonnych.
Trzydniowa sesja zakończy się jutro Mszą św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka.

Od 1 października 2021 r. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu kandydaci do kapłaństwa z archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej oraz diecezji kaliskiej i diecezji bydgoskiej odbywają tzw. okres propedeutyczny. Stosowne decyzje, po zasięgnięciu opinii Kongregacji ds. Duchowieństwa, podjęli: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i biskup kaliski Damian Bryl. Wybór seminarium w Kaliszu podyktowany jest faktem, że od 2020 r. alumni diecezji kaliskiej studiują w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.
Obecnie na etapie propedeutycznym w Kaliszu kształci się 9 alumnów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Augustyn SJ

W formacji kapłańskiej zbyt często całą odpowiedzialność wychowawczą przerzucamy niemal wyłącznie na przełożonych seminaryjnych i ojców duchownych, zwalniając się przy tym z jakiejkolwiek odpowiedzialności za postawy i zachowania przyszłych kapłanów. Tymczasem, jak pokazuje życie, na...

Skomentuj artykuł

Bp Bryl do przełożonych seminariów duchownych: w formacji ważna jest postawa autentyczności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.