Bp Cisło: Chrystus uczy nas szacunku dla inaczej myślących

Bp Cisło: Chrystus uczy nas szacunku dla inaczej myślących
(fot. YouTube.com)
KAI / kw

Sam Jezus Chrystus uczy nas szacunku dla każdego człowieka, także tego, który myśli inaczej niż my lub jest nam wrogi - powiedział bp Mieczysław Cisło. Lubelski biskup pomocniczy przewodniczył noworocznej Eucharystii w lubelskiej archikatedrze.

W swojej homilii, bp Cisło mówił o skutkach prób usunięcia Boga i religii z przestrzeni publicznej. Jak zauważył, już w czasach dzieciństwa Jezusa, ówczesna władza próbowała pozbyć się prawdziwej wiary z przestrzeni publicznej. - Herod wraz ze swoimi elitami woleli trwać pod okupacją rzymską i cieszyć się przywilejami niż przyjąć prawdę o przychodzącym Bogu. Za cenę pozornej władzy i bogactwa musieli zaakceptować niewolniczą sytuację własnego narodu - tłumaczył biskup.

Zaznaczył, że współczesny świat nie jest wolny od problemów minionych wieków. Jego zdaniem, jednym z głównych problemów polskiego życia politycznego jest wrogość obecna w języku.

- Często w słowach, jakie słyszymy w parlamencie i w mediach, jest tyle agresji, tyle zacietrzewienia i wrogości. Zapominamy, że jak śpiewał Czesław Niemien, słowem można zabić tak jak nożem - cytował biskup pomocniczy.

Hierarcha zwrócił uwagę, że zachowanie niektórych katolików może być źródłem wrogości wobec Kościoła. Domagając się obecności imienia Boga, często okazujemy za mało szacunku dla inaczej myślących. - Sam Jezus Chrystus uczy nas szacunku dla każdego człowieka, także tego, który jest nam wrogi. Dlatego na progu nowego roku, chcemy zrobić rachunek sumienia, czy my nie mamy odpowiedzialności za to, że ktoś jest przeciwny Chrystusowi w naszym życiu publicznym - pytał bp Cisło.

DEON.PL POLECA

Na koniec Eucharystii, proboszcz parafii katedralnej ks. Adam Lewandowski złożył celebransowi życzenia z okazji, przypadających w tym dniu, imienin Mieczysława.

Od 1968 r. w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi w Kościele Katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Pokoju. Na ten dzień kolejni papieże corocznie kierują do wiernych specjalne orędzie. Tego dnia w liturgii Kościoła czytany jest fragment Pisma św. z tzw. błogosławieństwem aaronowym: "Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie swoje oblicze i niech cię obdarzy pokojem" (Lb 6,24-26).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Cisło: Chrystus uczy nas szacunku dla inaczej myślących
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.