Bp Czaja: w Chrystusie wszyscy jesteśmy jednością od dnia chrztu

(fot. Eliza Bartkiewicz / episkopat.pl)
KAI / pk

Niewidzialnie w Chrystusie wszyscy jesteśmy jednością od dnia chrztu, ale potrzeba ciągle jednania - powiedział bp Andrzej Czaja na zakończenie Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w kościele pw. Chrystusa Króla w Opolu-Metalchemie.

Bp Czaja przyznał, że jest wiele waśni i sporów, nie tylko pomiędzy katolikami, prawosławnymi i członkami Kościołów reformowanych, ale także w rodzinach, parafiach i diecezjach.

DEON.PL POLECA


- W przeważającej mierze my - społeczeństwo polskie - stanowimy społeczeństwo chrześcijańskie, bo jest 96 proc. ochrzczonych. W Chrystusie żyjemy, to jest ta wielka tajemnica jedności. Jeden i ten sam Duch Chrystusowy jest w nas, a tyle waśni i sporów. Takich zagorzałych nieraz, czasem pełnych wrogości. Trzeba więc się wiele modlić o jedność - prosił.

- Zmartwychwstały Pan jest gotów czynić z nas wielkich świadków swoich, ale trzeba otworzyć serce, zwrócić się do Niego i zawołać tą modlitwą Jezusową, którą prawosławie tak pięknie kultywuje "Panie Jezu Chryste zmiłuj się nade mną grzesznym" - wskazał.

Hierarcha zachęcał, aby każdy ochrzczony uświadomił sobie, że pierwszym podmiotem działającym w Kościele jest Duch Święty.

- My musimy z Nim współpracować. To nie chodzi o aktywizm, tylko współdziałanie z Bożym Duchem, poddając się Jemu prowadzeniu. On jest Boskim Pedagogiem, prowadzącym za rękę tych, którzy Mu tę rękę podają. Człowiek wtedy nie błądzi i jest na drodze zbawienia - podkreślił.

W swoim pozdrowieniu pastor Wojciech Pracki przypomniał, że Liturgię tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan przygotowali chrześcijanie z Karaibów, mający za sobą doświadczenie nierówności. Wybrali tekst z hymnu pochwalnego Mojżesza i Miriam, cieszących się z przejścia przez Morze Czerwone. Mieszkańcy karaibskich wysp po zniesieniu niewolnictwa, musieli nauczyć się, że człowiek innego koloru skóry jest taki sam jak oni. A Izraelici po zrzuceniu jarzma niewoli egipskiej przez czterdzieści lat przygotowywali się do wejścia do Palestyny.

- My wszyscy, bez względu na wyznaniową denominację, dzięki Chrystusowi jesteśmy wolni od śmierci i jej konsekwencji. I owszem, umrzeć musimy, będziemy chorować, będziemy ulegać wypadkom, różne nieszczęścia nas spotkają, ale z Chrystusem przez to wszystko przejdziemy ku zmartwychwstaniu i niewola śmierci nie będzie nas dotyczyła. To będzie jak przejście przez morze suchą stopą - mówił pastor.

Zdaniem proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu, dążenia ekumeniczne, których się ciagle uczymy to wychodzenie z niewoli wzajemnej niechęci, wrogości, obojętności.

- Wzbudzanie w sobie tęsknoty, chęci poznania przy zachowaniu wzajemnej tożsamości. I wreszcie przypominanie sobie nieustanne, że mamy wspólnego Pana Jezusa Chrystusa, wspólnego Boga Ojca i wspólnego Ducha Świętego, który nas prowadzi na różne sposoby. Niezbadane są drogi Pana, ale ku jedności z Nim i ze sobą nawzajem. To jest jeszcze długa droga, trudna, wyboista, ale nie możemy się zniechęcać - podsumował.

Hasłem tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan są słowa zaczerpnięte z Księgi Wyjścia 15,1-21: "Prawica Twoja wsławiła się mocą".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Czaja: w Chrystusie wszyscy jesteśmy jednością od dnia chrztu
Komentarze (1)
25 października 2018, 21:25
,,Jeden i ten sam Duch Chrystusowy jest w nas, a tyle wasni i sporow. Takich zagorzalych nieraz, pelnych wrogosci." Jak to mozliwe, ze jeden Duch, a kazdy naucza wedlug swego widzimisie? ,,Jest rzecza wiadoma jakie uczynki rodza sie z ciala: nierzad, nieczystosc, wyuzdanie, uprawianie balwochwalstwa, czary, nienawisc, spor, zawisc, wzburzenie, niewlasciwa pogon za zaszczytami, niezgoda,rozlamy......." Co do nich zapowiadam wam, jak to juz zapowiedzialem, ci ktorzy sie takich rzeczy dopuszczaja Krolestwa Bozego nie odziedzicza. ,,Owocem zas ducha jest: milosc, radosc, pokoj,cierpliwosc, uprzejmosc, dobroc, wiernosc...." ,,A jesli u was jeden drugiego kasa i pozera, baczcie , byscie sie wzajemnie nie zjedli."