Bp Czaja: zależy nam na refleksji nad tym, co oznacza wiara w Kościół

fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / pk

- Dopiero gdy młody człowiek dostrzeże wartość wiary w Kościół, będzie sposobność do wprowadzanie go w głębię prawdy wiary o Kościele, w tę ogromna tajemnicę, oznaczającą przecież jednocześnie wiarę w Boga, który jest z nami - powiedział w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP.

W środę w Warszawie odbyło się spotkanie Komisji Duszpasterskiej, podczas którego omawiano program duszpasterski na rok 2022-2023 'Wierzę w Kościół Chrystusowy".

DEON.PL POLECA


- Na dzisiejszym spotkaniu debatowaliśmy nad tym, w jaki sposób realizować zatwierdzony już przez KEP temat programu duszpasterskiego na rok 2022-2023 "Wierzę w Kościół Chrystusowy". Próbowaliśmy doprecyzować cele i wytyczyć zadania do realizacji programu. Pojawiło się wiele interesujących i inspirujących głosów. Przede wszystkim zastanawiamy się nad tym, czy tak szeroki zaplanowany pierwotnie plan realizować w całości, czy może podzielić na pewne etapy. Zależy nam na refleksji nad tym, co wiara w Kościół oznacza i zaprezentowaniu całego bogactwa tej rzeczywistości, pokazując jednocześnie wartość wiary w Kościół. Kolejnym celem miało być wskazanie na konkretne zadania wynikające z wiary w Kościół, wiary Kościołowi i wiary w Kościele jako wspólnocie. Zastanawiamy się, czy tego jednak nie włączyć w projekt kolejnego roku duszpasterskiego, żeby mnogość zagadnień nie sprzyjała rozmyciu tych ważnych treści - powiedział bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterskiej KEP.

Projekt duszpasterski ma na względzie młode pokolenie

Hierarcha zapytany o to, czy temat duszpasterski w sytuacji aktualnej sekularyzacji w Polsce, zwłaszcza wśród młodzieży, ma potencjał mocniejszego nacisku na nową ewangelizację i szukania jej różnych form podkreślił, że cały projekt duszpasterski rzeczywiście ma na względzie młode pokolenie. - Zastanawiamy się, jak pokazać wartość wiary w Kościół i wartość Kościoła młodemu człowiekowi. Zdecydowanie będziemy się starali to realizować. Jednak jest to zadanie bardzo trudne. Dopiero gdy młody człowiek dostrzeże wartość wiary w Kościół, będzie sposobność do wprowadzanie go w głębię prawdy wiary o Kościele, w tę ogromna tajemnicę, oznaczającą przecież jednocześnie wiarę w Boga, który jest z nami - Emmanuela. Zadanie wynikające z wiary w Kościół to po prostu życie obecnością Boga między nami. Tylko to wszystko wymaga zgłębienia. Nie można sprowadzać Kościoła tylko do horyzontalnego poziomu, z czym mamy nagminnie do czynienia i to nie tylko w mediach, ale również osoby wewnątrz Kościoła często nie rozumieją, że Kościół to nie jakaś instytucja, organizacja, a Boży dom dla nas, grzesznych ludzi na ziemi, który pomaga nam w ciągłym podejmowaniu powołania do świętości - mówił KAI bp Czaja.

Trwający proces synodalny

Jak podkreślił przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, program duszpasterski uwzględnia trwający proces synodalny. - Bardzo zależy nam na tym, by ta odkrywana synodalna rzeczywistość, w którą wprowadza nas papież Franciszek, mocno zakorzeniła się w Kościele w Polsce i w nim trwała. Żeby się stała naturalnym sposobem, stylem funkcjonowania i życia wspólnoty Kościoła. To zaowocuje większą odpowiedzialnością katolików za tę wspólnotę, większym zaangażowaniem i wreszcie większą misyjnością - powiedział bp Czaja.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Czaja: zależy nam na refleksji nad tym, co oznacza wiara w Kościół
Komentarze (4)
AS
~Antoni Szwed
14 stycznia 2022, 19:18
Wiara w Kościół? Fatalne hasło, które od razu ludziom może kojarzyć się z wiarą w biskupów i z bezwzględnym posłuszeństwem wobec tego, czego oni nakazują. Bp Czaja wyjaśnia, że chodzi o wiarę w Boga. Tak, jasne. Ale dlaczego nie zaczynać od Boga w Trójcy, Jezusa Chrystusa, który jest Głową Kościoła? Najwyższym Punktem Odniesienia dla nas jest Bóg, a Kościół o tyle O ILE JEST POSŁUSZNY BOGU, a z tym ostatnim obecnie nie jest najlepiej. Biskupi i podlegli im księża mają głosić CAŁĄ Naukę Chrystusa, niczego nie pomijając ani słów Boga nie cenzurując. Oczywiście, laickim mediom i możnym tego świata to się nie spodoba! Jasne! Ale właśnie wbrew im, należy głosić z całą odwagą i powagą BOGA! Nic innego. Biskupi mają dobre wzorce biskupiej odwagi, które dał Kardynał Stefan Wyszyński i Jan Paweł II. Oni NIE BALI się świata! Obecni biskupi boją się świata bardziej niż Boga i dlatego w Kościele jest tak, jak jest.
EA
~Ewa Adam
14 stycznia 2022, 16:04
I dalej ble, ble, ble... To nie młody człowiek ma dostrzegać wartość, o której istnieniu nawet nie ma pojęcia. To Kościół ma dostrzegać najpierw wartość każdego człowieka. Przestańcie w końcu traktować ludzi, jak plastelinę, z której ulepicie wszystko ma swoją modłę. Biskupie otwórz oczy!
MT
Magdalena Trendel
14 stycznia 2022, 15:53
Rozmowy na temat owocowania w kościele na obecnym gruncie to niedorzeczność ,bzdura albo ucieczka od prawdy
AM
~Agata Mazur
12 stycznia 2022, 22:20
"Dopiero gdy młody człowiek dostrzeże wartość wiary w Kościół, będzie sposobność do wprowadzanie go w głębię prawdy wiary o Kościele.. " - aż trudno uwierzyć że biskup może być tak naiwny. Młodzież tego nawet nie ma zamiaru dostrzegać, bo nie chce mieć nic wspólnego z ludźmi o mafijnych inklinacjach, a zwłaszcza jak widzi jakie cyrki wyprawiają funkcjonariusze tego skompromitowanego Kościoła (patrz Pindel i inni).