Diecezja radomska. Powstały pierwsze opracowania zespołów synodalnych

Diecezja radomska. Powstały pierwsze opracowania zespołów synodalnych
Bp Marek Solarczyk (fot. ks. S. Piekielnik/ www.diecezja.radom.pl)

W parafiach, wspólnotach czy grupach formacyjnych w diecezji radomskiej odbywają się spotkania zespołów synodalnych - poinformował ks. Piotr Walkiewicz, diecezjalny koordynator Synodu Biskupów. Powstały już pierwsze opracowania zespołów synodalnych.

Ostateczny termin nadesłania syntez końcowych mija 15 maja 2022 roku.

- Cieszymy się z otrzymania pierwszych syntez przygotowanych przez zespoły synodalne. W pracach uczestniczą nie tylko ruchy i grupy formacyjne, ale również zgromadzenia zakonne czy wdowy konsekrowane. W ostatnim czasie odbyły się spotkania konsultacyjne, w trakcie których zgłaszane były trudności czy wątpliwości w pracach zespołów synodalnych - powiedział ks. Walkiewicz.

Duchowny zwrócił uwagę, że Synod Biskupów jest nowością w Kościele katolickim.

- Tym razem synod został rozciągnięty na dwa lata. Wszystko po to, aby najpierw wsłuchać się w głos Ludu Bożego. Ten głos stanie się następnie źródłem do dyskusji nad dokumentem roboczym dla synodu – powiedział ks. Walkiewicz, który był gościem Radia Plus Radom.

Przypomnijmy, że Kościół radomski w połowie października ubiegłego roku włączył się w prace Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. - To jest ten wyjątkowy czas, wezwanie i zobowiązane, abyśmy potrafili przeżyć tajemnice wspólnoty, prawdziwej, głębokiej, otwartej, ufnej wspólnoty, która rozpoczyna refleksję nad swoją misją i życiem, zaczyna od trwania przy Tobie - modlił się wówczas w radomskiej katedrze bp Marek Solarczyk.

W ubiegłym roku zostały przekazane materiały do parafii, ruchów, czy grup formacyjnych celem powołania zespołów synodalnych. Następnie zostali wyłonieni koordynatorzy zespołów synodalnych. Odbyły się spotkania z liderami ruchów i duszpasterstw parafialnych oraz konsultacje synodalne. Ruszyła również strona internetowa poświęcona pracom synodalnym w diecezji radomskiej.

Tematem XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka, który został zainaugurowany w Rzymie, są słowa: "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja". Po raz pierwszy obejmuje on trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie na dwa lata od października tego roku do października 2023 roku.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Diecezja radomska. Powstały pierwsze opracowania zespołów synodalnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.