Diecezja radomska. Powstały pierwsze opracowania zespołów synodalnych

Diecezja radomska. Powstały pierwsze opracowania zespołów synodalnych
Bp Marek Solarczyk (fot. ks. S. Piekielnik/ www.diecezja.radom.pl)

W parafiach, wspólnotach czy grupach formacyjnych w diecezji radomskiej odbywają się spotkania zespołów synodalnych - poinformował ks. Piotr Walkiewicz, diecezjalny koordynator Synodu Biskupów. Powstały już pierwsze opracowania zespołów synodalnych.

Ostateczny termin nadesłania syntez końcowych mija 15 maja 2022 roku.

- Cieszymy się z otrzymania pierwszych syntez przygotowanych przez zespoły synodalne. W pracach uczestniczą nie tylko ruchy i grupy formacyjne, ale również zgromadzenia zakonne czy wdowy konsekrowane. W ostatnim czasie odbyły się spotkania konsultacyjne, w trakcie których zgłaszane były trudności czy wątpliwości w pracach zespołów synodalnych - powiedział ks. Walkiewicz.

Duchowny zwrócił uwagę, że Synod Biskupów jest nowością w Kościele katolickim.

- Tym razem synod został rozciągnięty na dwa lata. Wszystko po to, aby najpierw wsłuchać się w głos Ludu Bożego. Ten głos stanie się następnie źródłem do dyskusji nad dokumentem roboczym dla synodu – powiedział ks. Walkiewicz, który był gościem Radia Plus Radom.

Przypomnijmy, że Kościół radomski w połowie października ubiegłego roku włączył się w prace Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. - To jest ten wyjątkowy czas, wezwanie i zobowiązane, abyśmy potrafili przeżyć tajemnice wspólnoty, prawdziwej, głębokiej, otwartej, ufnej wspólnoty, która rozpoczyna refleksję nad swoją misją i życiem, zaczyna od trwania przy Tobie - modlił się wówczas w radomskiej katedrze bp Marek Solarczyk.

W ubiegłym roku zostały przekazane materiały do parafii, ruchów, czy grup formacyjnych celem powołania zespołów synodalnych. Następnie zostali wyłonieni koordynatorzy zespołów synodalnych. Odbyły się spotkania z liderami ruchów i duszpasterstw parafialnych oraz konsultacje synodalne. Ruszyła również strona internetowa poświęcona pracom synodalnym w diecezji radomskiej.

Tematem XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka, który został zainaugurowany w Rzymie, są słowa: "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja". Po raz pierwszy obejmuje on trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie na dwa lata od października tego roku do października 2023 roku.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Diecezja radomska. Powstały pierwsze opracowania zespołów synodalnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.