Bp Solarczyk do wiernych Kościoła radomskiego: proszę was o duchowe wsparcie

Bp Solarczyk do wiernych Kościoła radomskiego: proszę was o duchowe wsparcie
(fot. episkopat.pl)
KAI / kk

Biskup radomski Marek Solarczyk zwrócił się do wiernych diecezji radomskiej o duchowe wsparcie przed uroczystością ingresu, która odbędzie się 27 stycznia w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.

- Proszę was o duchowe wsparcie, o waszą modlitwę. Jesteśmy w tej wspólnocie wiary. Kiedy będziemy razem ją przeżywali, to na pewno, z Bożą pomocą, to co jest Boże w nas się rozwinie – powiedział biskup w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

W trakcie programu bp Solarczyk przyznał, że dotychczas czterokrotnie uczestniczył w ingresie: bp. Kazimierza Romaniuka, abp. Leszka Sławoja Głódzia, abp. Henryka Hosera i abp. Romualda Kamińskiego. - Mój ingres dopiero przed mną. Niebawem stanę u źródła Boga i Jego łaski – powiedział.

Bp Solarczyk zwrócił uwagę, że charakterystycznym momentem ingresu będzie wprowadzenie biskupa diecezjalnego do katedry. - To będzie wyjątkowy znak, że odpowiedzialność duchowa, kanoniczna będzie w liturgii wyrażona i potwierdzona właśnie tą katedrą oraz sprawowaniem świętej liturgii – powiedział biskup radomski.

Biskup dodał, że chcąc zachować wszelkie normy sanitarne podczas sprawowania tej liturgii, będzie bardzo ograniczona liczba uczestników. - To nie będzie święto związane tak bezpośrednio z Markiem Solarczykiem, ale ze wspólnotą, która chciałaby otaczać modlitwą swojego biskupa. Niestety, biorąc pod uwagę okoliczności, musimy zastosować rygory sanitarne. Prosiłem o to księży. Ale spotkamy się w najbliższym czasie w dekanatach i parafiach. Życie Kościoła dalej się toczy, i jestem przekonany, że kolejne posługi duszpasterskie będą okazją, by ten ingres, był możliwy wśród Was – powiedział bp Marek Solarczyk.

Ingres biskupa Solarczyka odbędzie się 27 stycznia. Msza św. będzie celebrowana wg formularza o św. Józefie. - Biorąc pod uwagę postać tego świętego, jego niesamowite duchowe orędownictwa, z jednej strony chcę zawierzać jego wstawiennictwu to wszystko, co będzie dalej dokonywało się w naszej diecezji, a z drugiej strony posługa biskupa to jest trochę taka misja św. Józefa, który staje się opiekunem Bożych spraw i Bożych tajemnic w życiu tych, których Bóg uczynił swoimi dziećmi – powiedział bp Solarczyk, który w minioną niedzielę, będąc w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy zawierzył swoją posługę w Kościele radomskim. 24 stycznia bp Solarczyk uczyni to również w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

Ingres rozpocznie się procesją o godzinie 11.00. W programie uroczystości jest m.in. odczytanie bulli nominacyjnej papieża Franciszka, na mocy której bp Marek Solarczyk został powołany ordynariuszem radomskim. Następnie nowemu biskupowi radomskiemu zostanie wręczony pastorał, symbol władzy pasterskiej. W trakcie uroczystości przedstawiciele diecezji złożą nowemu ordynariuszowi homagium, czyli wyrazy szacunku i posłuszeństwa. Homilię wygłosi bp Marek Solarczyk.

Przypomnijmy, że Ojciec Święty Franciszek 4 stycznia 2021 r. mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej Marka Solarczyka biskupem diecezji radomskiej. Natomiast kanoniczne objęcie diecezji przez bpa Solarczyka odbyło się 8 stycznia.

W 29-letniej historii Kościoła radomskiego bp Solarczyk jest piątym z kolei ordynariuszem. Wcześniej byli nimi: bp Edward Materski, bp Jan Chrapek, bp Zygmunt Zimowski i bp Henryk Tomasik.

Ingres będzie transmitowany przez Radio Plus Radom , TV Trwam i TV Dami.

źródło: KAI / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Bp Solarczyk do wiernych Kościoła radomskiego: proszę was o duchowe wsparcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.