Bp Dajczak do młodzieży: może na moment trzeba się zatrzymać?

Bp Dajczak do młodzieży: może na moment trzeba się zatrzymać?
(fot. youtube.com)
PAP / ml

- Może na moment trzeba się zatrzymać? Ten czas jest po to, aby stało się w nas coś pięknego – mówił bp Edward Dajczak podczas modlitwy i adoracji krzyża w ramach Wielkopostnego Czuwania Młodych.

Wydarzenie było transmitowane w internecie i lokalnej telewizji. Z uwagi na ograniczenia w związku z epidemią, młodzież w koszalińskiej katedrze reprezentowało tylko dwoje instruktorów działających w Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej - Nikola i Patryk.

Biskup koszalińko-kołobrzeski mówił o znaczeniu przypowieści o synu marnotrawnym. Zauważył, że każdy człowiek ma swoje marzenia i tęsknoty, ale życiowe wybory bywają błędne. Wskazał na swoje doświadczeniach z festiwalu Woodstock, gdzie przez 20 lat spotykał się z młodzieżą na Przystanku Jezus.

- Tam tę przypowieść napisaną w życiorysach ludzi, mogę mnożyć w całe tomy. Gdy okazuje się, że pomysł na życie jest błędny, wtedy jest zapaść. A dramat jest wtedy, kiedy nie ma domu, nie można wrócić, bo nie ma gdzie. Musi się znaleźć ktoś, kto podaruje miłość bez warunku. Jak Jezus. Odnaleźć Jezusa - wtedy jest się w domu, u siebie – mówił bp Dajczak.

Biskup podkreślił, że Jezus przychodzi z ogromną miłością niezależnie od stanu i głębi wiary człowieka.

DEON.PL POLECA

Przypomniał też, że w Ewangelii ci, którzy uważali się za porządnych, zbuntowali się, gdy zobaczyli Jezusa wśród grzeszników. Wskazał, że syn z przypowieści nie miał szlachetnych motywacji.

- On po prostu jest głodny – on chce wrócić do domu i zaspokoić głód. Nie mówi o wielkich rzeczach, wzniosłych. Zaczyna od czegoś najprostszego, ale wraca do świata, w którym coś może się stać. Może dawno już tak nie było? Spotkań w domu? Chwili na modlitwę w moim domu? – pytał biskup internetowych uczestników czuwania.

Młodzież w koszalińskiej katedrze reprezentowało dwoje instruktorów działających w Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej - Nikola i Patryk. Młodzi mieli zaplanowany ślub na 13 kwietnia. Nie chcieli jednak czekać do końca pandemii. Ślub wzięli 24 marca, w środku nocy. Zdążyli w ostatnim momencie, przed wprowadzeniem kolejnych obostrzeń epidemicznych.

Podczas piątkowego czuwania Bp Edward Dajczak pobłogosławił krzyże wykonane przez młodych mężczyzn ze wspólnoty Cenacolo. Za śpiew i oprawę muzyczną odpowiadał ks. Arkadiusz Oslislok. Internetową transmisję prowadzoną przez Dobre Media momentami oglądało jednocześnie ponad tysiąc osób. Wydarzenie było również transmitowane przez lokalną telewizję TV MAX.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Dajczak do młodzieży: może na moment trzeba się zatrzymać?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.