Bp Damian Muskus: odnowa Kościoła musi przybrać radykalny charakter

Bp Damian Muskus: odnowa Kościoła musi przybrać radykalny charakter
(fot. Facebook / Dominikanie Kraków)
KAI / df

- W którym miejscu Ewangelii Pan Jezus mówi: „Tylko nie mów nikomu”? Owszem, padają tam te słowa, ale w innym kontekście – mówił bp Damian Muskus OFM podczas święceń diakonatu w zakonie dominikanów.

- Odnowa Kościoła musi się zacząć od znalezienia Mesjasza i ponownej fascynacji Dobrą Nowiną – mówił do święconych braci bp Damian Muskus OFM.

Krakowski biskup pomocniczy udzielił święceń diakonatu w bazylice św. Trójcy w Krakowie. Z jego rąk święcenia otrzymali tam dominikanie: br. Mariusz Stopa OP, br. Piotr Laskowski OP, br. Rafał Groński OP, br. Tomasz Kucharski OP, br. Mikołaj Walczak OP i br. Paweł Kuś OP.

- Jeśli wasze serca dziś drżą, świadome swojej kruchości, pamiętajcie, że Chrystus nie wybierał swoich uczniów spośród elit Izraela, nie ćwiczył ich najpierw w szkołach doskonałości moralnej i duchowej, zanim zaprosił do współpracy. Wybierał zwyczajnych ludzi, którzy poszli za Nim niemal tak, jak stali. Wprawdzie zostawiali swoich bliskich i porzucali dotychczasowe zajęcia, ale to wcale nie znaczy, że uwalniali się od swoich wad i słabości – mówił w homilii bp Muskus.

DEON.PL POLECA

Dodał, że Jezus postawił na uczniów, choć doskonale wiedział, ile błędów popełnią, jak egoistyczne będą ich myśli i czyny. - Wiedział, że Go nieraz rozczarują i zawiodą, dopóki nie wyleje na nich swojego Ducha. Wiedział też, że ostatecznie pokochają ludzi Jego miłością, a gorliwe głoszenie Ewangelii sprawi, że sami staną się Dobrą Nowiną dla świata – zaznaczył.

Biskup zauważył, że każdy kryzys, z jakim Kościół się zmagał, również obecny, ma swoje źródło w tym, że wielu gubi Jezusa.

- Gubią Go także ci, którzy na początku swej drogi z entuzjazmem wołali, że Go znaleźli. Wielu zgubiło Jezusa, a na Jego miejscu postawili dobro instytucji, własny interes albo po prostu – samych siebie. Odnowa Kościoła musi się więc zacząć od znalezienia Mesjasza i ponownej fascynacji Dobrą Nowiną – nauczał.

- Odnowa Kościoła musi przybrać radykalny charakter tam, gdzie pomieszał się porządek rzeczy, gdzie tolerowanie czy ukrywanie zła tłumaczy się troską o zachowanie dobrego imienia Wspólnoty, której głową jest Chrystus. W którym miejscu Ewangelii Pan Jezus mówi: „Tylko nie mów nikomu”? Owszem, padają tam te słowa, ale w kontekście uczynionego dobra, gdy Jezus uwalnia człowieka od trądu (por. Mt 8,4), a nie po upadku któregoś ze swoich uczniów - podkreślił.

Mówił ponadto, że podstawą relacji z Jezusem jest zaufanie i podkreślał, że gdy jest ono mocne i niezachwiane, człowiek jest w stanie dokonać wielu pięknych, często przerastających jego wątłe siły dzieł. - Gdy jednak zaufanie do Jezusa słabnie, zaczynają się najpierw niewielkie kompromisy ze złem, potem upadki, a w konsekwencji nawet zdrady – stwierdził.

- Dopóki Jezus jest w centrum naszego życia, nie musimy się bać żadnych kryzysów, bo jeśli nawet nastąpią, On nas z nich wyprowadzi. Jeśli jednak tę więź zgubimy, jeśli przestanie nas obchodzić, gdzie Mistrz mieszka, wówczas manowce staną się naszą drogą – przestrzegał, wskazując konsekwencje niewierności: upadki i krzywdy wyrządzane ludziom.

Na koniec bp Damian Muskus życzył nowo wyświęconym, aby do końca swoich dni, z nowym entuzjazmem powtarzali: „Znaleźliśmy Mesjasza!". - Życzę wam, abyście potrafili swoim życiem przekonywać świat o pięknie Ewangelii. Bądźcie dowodem na to, że blask Dobrej Nowiny jest silniejszy od mroków zła. Życzę wam, byście nie zagubili w biegu codziennych spraw najważniejszej relacji Waszego życia, abyście jej nie spłycili i nie zamienili za żadne skarby świata – podsumował.

Zarówno w bazylice ojców dominikanów, jak i w kościele misjonarzy, ze względu na pandemię w obrzędach uczestniczyli wyłącznie najbliżsi święconych oraz ich wspólnoty zakonne. Uroczystości były transmitowane na YouTube.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Kościół, do którego chcemy należeć, jest tutaj

Zamieszczone w książce rozmowy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem powstawały na przestrzeni kilkunastu lat. Pierwsze wywiady redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” przeprowadzali, kiedy obecny metropolita łódzki był jeszcze prezbiterem, a ostatnie...

Skomentuj artykuł

Bp Damian Muskus: odnowa Kościoła musi przybrać radykalny charakter
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.