Bp Galbas: Skracajmy dystans do tych, którzy cierpią

fot. Adrian Tync / CC BY-SA / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0
KAI / ml

„Jak tylko możemy skracajmy dystans do siebie, a szczególnie dystans do tych, którzy cierpią. Bądźmy balsamem, nie jakimś kwasidłem – mówił bp Adrian Galbas, biskup pomocniczy diecezji ełckiej podczas Mszy św. w intencji chorych.

11 lutego z okazji Światowego Dnia Chorego we wszystkich parafiach diecezji ełckiej sprawowane były uroczyste Msze św. z udziałem chorych, cierpiących, niepełnosprawnych i w podeszłym wieku. W ełckiej katedrze Mszy św. w intencji chorych oraz wszystkich, którzy im towarzyszą przewodniczył bp Adrian Galbas.

W homilii biskup nawiązał do czytań z dnia. Zauważył, że Pan Bóg nie wyręcza człowieka w tym, co może zrobić samodzielnie. „Oto Adam otrzymuje stworzony przez Boga świat, aby mógł nim rozporządzać wedle swoich pomysłów. Może nazywać zwierzęta tak, jak chce, a Bóg się temu przygląda. Szanuje wolność. Nie zastępuje Adama i nie wyręcza w tym co może zrobić sam. Uczmy się takiej postawy, bo ona jest pięknym wymiarem miłości. Gdy zastępujemy innych we wszystkim i uważamy, że my wszystko zrobimy lepiej niż inni, nie szanujemy drugiego, odbieramy mu wolność i jesteśmy bardzo przemocowi” – podkreślał bp Galbas.

DEON.PL POLECA

Szczególnie dotkliwa jest samotność, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii. Do takiej rzeczywistości nawiązał również papież Franciszek w swoim Liście z okazji Światowego Dnia Chorego. Biskup zachęcał, aby zapoznać się z jego treścią. Zwrócił uwagę uczestnikom liturgii na uzdrawiającą moc bliskości drugiego człowieka. "Bliskość jest tak naprawdę cennym balsamem, który daje wsparcie i pocieszenie tym, którzy cierpią w chorobie” – napisał papież Franciszek.

Podczas liturgii wiernym został udzielony sakrament namaszczenia chorych. Jak wyjaśniał bp Adrian Galbas: „Smutną informacją tego czasu pandemii jest to, że tak wielu umiera bez sakramentu namaszczenia, bez pojednania z Bogiem. A to też jest dla nas jakaś wskazówka. Katechizm powie, że poprzez ten sakrament Kościół poleca chorych cierpiącemu i uwielbionemu Panu, aby ich podźwignął i zbawił (por. KKK, 1499). ”

„Ważne jest też to, żebyśmy chorych, naszych bliskich przynosili do Jezusa także w naszej modlitwie, żebyśmy Mu o nich mówili. Nie zrażajmy się, jeśli od razu nie widać efektów naszych działań. Dostarczajmy do Jezusa naszych chorych, módlmy się wstawienniczo za nich. Ale też dziękujmy Panu Bogu za tych, którzy pomagają chorym, cierpiącym... Dziękujmy za tych którzy pomagają przez swoją kompetencję, przez swoją wiedzę, przez odkrycia medycyny. To jest też wielki dar Boga, który do nas mówi także w ten sposób” – apelował biskup.

Zgromadzeni przystąpili do sakramentu namaszczenia chorych. Na zakończenie bp Adrian Galbas udzielił specjalnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem (tzw. błogosławieństwa lourdskiego).

Obchody XXIX Światowy Dzień Chorego przebiegały pod hasłem: „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi”. Światowy Dzień Chorego ustanowił św. Jan Paweł II w 1992 r., wyznaczając 11 lutego jako dzień wspomnienia pierwszych objawień Maryi w Lourdes.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Galbas: Skracajmy dystans do tych, którzy cierpią
Komentarze (1)
MR
~Maciej RODO
12 lutego 2021, 01:56
Z całym szacunkiem, nie przemawiają od dawna do mnie "mądre miny" w kadrze, mniej lub bardziej fikuśne pastorały i inne "wydłużane filakterie", tym bardziej nie przemawiają do mnie "mądre słowa" pokazujących się tak duchownych, zwłaszcza hierarchów. Wielu ludzi, szczególnie młodych, nie chce patrzeć w stronę takiego teatru, a co dopiero słuchać pobożnych rad. Mam nadzieję, że nigdy nie zapomnę widoku (ze zdjęcia) biskupa śpiącego na liściu w puszczy, po drodze do swoich wiernych rozrzuconych w bardzo trudno dostępnych obszarach amazońskiej diecezji, oraz że widok ten, utkwiony w pamięci, zawsze będzie mnie inspirować, nawet jako wyrzut sumienia. Amen.