Bp Greger: 1050 lat temu rozpoczęła się polska droga Dekalogu

Bp Greger: 1050 lat temu rozpoczęła się polska droga Dekalogu
(fot. youtube.com)
KAI / jm

1050 lat temu rozpoczęła się polska droga Dekalogu, gdzie kolejne pokolenia rodaków kształtowały codzienność w duchu Bożych przykazań - przypomniał bp Piotr Greger, który 6 grudnia przewodniczył sumie odpustowej w bielskiej katedrze św. Mikołaja. Bielsko-żywiecki sufragan podkreślił, że miłość mierzy się nie ilością wypowiadanych słów, ale praktyką chrześcijańskiego życia na miarę wymagań poszczególnych przykazań Dekalogu.

Bp Greger w homilii zauważył, że wędrując po duchowych ścieżkach, człowiek niejednokrotnie błądzi, wchodzi w ślepy zaułek, na bezdroża. "Może i teraz jesteśmy na krętych drogach, które wiodą nie wiadomo dokąd? Może zaufaliśmy w życiu takim przewodnikom, którzy wyprowadzili nas na manowce i czujemy się tam dobrze? Nie uciekajmy od tych pytań, one stanowią o jakości naszego istnienia, są dowodem poziomu naszego chrześcijaństwa" - zaznaczył.

Zachęcił też, by w codzienności odkrywać ostateczny cel ludzkiej wędrówki. "Te pytania mobilizują nas, abyśmy nie żyli tylko powierzchownie, bo prędzej czy później odkryjemy, że nasze życie jest puste, pozbawione głębszego znaczenia i brakuje w nim poczucia sensu" - dodał.

Odwołując się do Ewangelii drugiej niedzieli Adwentu, przywołującej postać Jana Chrzciciela, biskup przestrzegł przed postawą, która każe wierzyć, że prostowanie ścieżek oznacza szukanie drogi najkrótszej. "To jakby pójście "na przełaj", po najmniejszej linii oporu, najlepiej - bez wymagań" - ostrzegł.

Wskazał jednocześnie na głosy kontestacji i ostrej krytyki w odniesieniu do Bożych przykazań. "Jeśli ktoś dostrzega w Dekalogu zamach na ludzką wolność, to z pewnością źle pojmuje właściwy model wolności, a także nieznany jest mu istotny kontekst przekazania ludziom mojżeszowych tablic z Bożymi przykazaniami" - dodał duchowny.

W nawiązaniu do rozpoczętych w ubiegłym tygodniu obchodów Roku Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, biskup wezwał do uwielbienia Boga za otrzymany w roku 966 dar życia mocą Bożej łaski. "To wtedy dotarły do nas słowa proroka Barucha, abyśmy podjęli wysiłek prostowania dróg i ścieżek dla Tego, który ma nadejść. To wtedy rozpoczęła się polska droga Dekalogu, gdzie kolejne pokolenia rodaków kształtowały codzienność w duchu Bożych przykazań. Dziś, po ponad dziesięciu wiekach, mamy świadomość, że człowiek zachowując przykazania składa Panu Bogu dowód swojej miłości, ale zarazem miłość wobec Boga pobudza do przestrzegania Bożych przykazań" - podkreślił.

Duchowny przypomniał, że miłość mierzy się nie ilością wypowiadanych słów czy pięknie deklamowanych zapewnień, ale praktyką chrześcijańskiego życia na miarę wymagań poszczególnych przykazań Dekalogu.

Mszę św. wraz z biskupem celebrowali liczni księża diecezjalni. W liturgii uczestniczyli także siostry zakonne, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, delegacje pocztów sztandarowych oraz przedstawiciele wspólnot parafialnych.

Uroczystość zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, procesja eucharystyczna wokół świątyni pod przewodnictwem biskupa oraz błogosławieństwo.
Podczas odpustu można było nabyć specjalne kartki i koperty ostemplowane datownikiem świątecznym z napisem "Wesołych świąt".

Parafia katedralna pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej została erygowana przed 1447 r. Sam budynek katedry powstał w latach 1443-1447, jednak obecny kształt uzyskał dopiero w 1912 r. Na terenie parafii mieszka 10 tys. ludzi, z czego 8,5 tys. to katolicy. Po powołaniu do życia w 1992 r. diecezji bielsko-żywieckiej, dotychczasowy kościół parafialny pw. św. Mikołaja podniesiono do rangi katedry.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Greger: 1050 lat temu rozpoczęła się polska droga Dekalogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.