Bp Grzegorz Ryś: słowo krzyża jest krzepiące
"To nie jest słowo teoretyka, który mówi o krzyżu. To nie jest słowo abstrakcyjne - to jest słowo Boga, który stał się człowiekiem" - mówił bp Grzegorz Ryś w czasie Światowego Dnia Młodzieży, który na szczeblu diecezjalnym był obchodzony w Niedzielę Palmową w sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach.
Światowy Dzień Młodzieży na szczeblu diecezjalnym w Krakowie obchodzony był w sanktuarium bł. Jana Pawła II. Przed wejściem do kościoła pobłogosławiono symbole ŚDM - krzyż i ikonę Matki Bożej. Młodzi wnieśli je do świątyni w czasie procesji z palmami.
"Krzyż to jest najważniejsze słowo Wielkiego Tygodnia" - rozpoczął homilię bp Grzegorz Ryś i nawiązał do pierwszego czytania z Księgi Proroka Izajasza. "Czy słowo krzyża jest dla was słowem pokrzepiającym? Patrzycie na ten krzyż i doświadczacie przypływu siły? Jeżeli nie, to trzeba zapytać, czy potrzebujecie pokrzepienia" - pytał młodzież hierarcha i od razu odpowiadał, że każdy człowiek ma w sobie taką część, gdzie jest niewolnikiem, gdzie jest jałowy.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że w odczytywanej dziś Ewangelii pada tylko jedno zdanie Jezusa. "To słowo Jezus kieruje z ludzkiego doświadczenia. Mówi jako jeden z nas. To nie jest słowo wypowiadane przez Boga z wysokości jego szczęścia. To nie jest słowo teoretyka, który mówi o krzyżu. To nie jest słowo abstrakcyjne - to jest słowo Boga, który stał się człowiekiem. Stając się człowiekiem, stał się także uczniem, nie tylko nauczycielem" - mówił bp Ryś podkreślając, że to słowo Jezusa jest krzepiące, bo jest w nim zawarte ludzkie doświadczenie.
Biskup zaznaczył, że jedyne słowo, które mogło Jezusa przeprowadzić przez doświadczenie krzyża pochodziło od Boga. Dlatego słowa, które padają dzisiaj z jego ust, to jest cytat z Psalmu 22: "Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?". Jezus wypowiada je z pozycji ucznia. "Głosi nam słowo krzyża, które daje nam pokrzepienie i siłę. Głosi je jako jeden z nas, z niesłychaną zdolnością do wysłuchiwania tego, co Bóg ma nam do powiedzenia" - zakończył bp Ryś.
W czasie Mszy św. zainaugurowano całoroczny program duchowych przygotowań do ŚDM Kraków 2016 zatytułowany "#B>M", czyli "być, to znaczy więcej niż mieć" - każdego miesiąca młodzi spotkają się w miejscu związanym z jednym z krakowskich świętych i będę zgłębiać jego sposób realizowania ewangelicznego ubóstwa.
Światowy Dzień Młodzieży na szczeblu diecezjalnym w Krakowie to także moment posłania Liderów ŚDM - pary reprezentującej każdą parafię archidiecezji krakowskiej, która będzie swoistym łącznikiem między Komitetem Organizacyjnym ŚDM a swoimi środowiskami.
Skomentuj artykuł