Bp Gucwa prosi pielgrzymów o modlitwę o pokój w Republice Środkowoafrykańskiej

Bp Gucwa prosi pielgrzymów o modlitwę o pokój w Republice Środkowoafrykańskiej
(fot. diecezja.tarnow.pl)
1 rok temu
KAI / pp

Biskup diecezji Bouar Mirosław Gucwa z Republiki Środkowoafrykańskiej prosi uczestników Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, by modlili się o pokój w Afryce.

W dniu misyjnym na szlaku, biskup pochodzący z diecezji tarnowskiej przewodniczył Mszom św. w Nowym Brzesku i Proszowicach. Na pielgrzymce są także cztery kobiety z Afryki. To nauczycielka i trzy uczennice z Centrum szkoleniowego w Bouar.

"Proszę, abyście trud pielgrzymowania ofiarowali w intencji Kościoła w Republice Środkowoafrykańskiej i misji. Najbardziej potrzebujemy modlitwy i wsparcia duchowego. Wiele krajów w Afryce nękanych jest przez konflikty, również Republika Środkowoafrykańska od 6 lat przeżywa sytuacje konfliktowe. Czternaście grup rebelianckich zajmuje trzy czwarte terytorium kraju. Módlmy się o pokój, a powróci on, gdy rebelianci złożą broń, gdy dokona się "rozbrojenie" ich serc. Potrzeba też zmiany mentalności ze strony rządzących, aby zaczęli się troszczyć o kraj, o ludzi, a nie tylko o siebie" - mówił misjonarz.

Razem z bp. Gucwą na szlaku są cztery osoby z Republiki Środkowoafrykańskiej. "To kobiety, które pragną zacząć nowe życie. Najstarsza z nich jest dyrektorem centrum szkoleniowego w Bouar, a trzy są uczennicami, które ukończyły w tym roku naukę. Każda z nich otrzymała maszynę do szycia. W taki sposób będą mogły pracować i zarabiać na utrzymanie rodziny. Oprócz formacji zawodowej nasi uczniowie przechodzą także formację chrześcijańską. Módlcie się za młodzież, a zwłaszcza dziewczęta, bo one często są ofiarami gwałtów i przemocy, wiele jest także przypadków aborcji" - mówił biskup z Afryki.

Centrum szkoleniowe w Bouar zostało rozbudowane dzięki pomocy diecezji tarnowskiej i pieniądzom zebranym przez kolędników misyjnych.

Bp Gucwa zachęcał świeckich do wyjazdu na misje. Wskazał, że potrzebna jest teraz pomoc mechanika samochodowego. "Gdyby ktoś miał ochotę popracować w warsztacie diecezjalnym i pomóc innym młodym mechanikom, którzy mogliby wzbogacić swoją wiedzę, to proszę zgłaszać się do Diecezjalnego Dzieła Misyjnego w Tarnowie" - zaapelował.

Na szlaku Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej są obecni misjonarze diecezjalni i zakonni pracujący w Afryce, Ameryce Południowej i Rosji. Dwudziesty ósmy raz pielgrzymuje ks. Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. "Dziękuję pielgrzymom za ubiegłoroczne wsparcie dla misji. Zebrane ofiary przekazaliśmy dla centrum sierot w Rwandzie" - dodał.

Pielgrzymi także w tym roku materialnie wspierają misje. W grupach są dziś przedstawiciele Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego, którzy zachęcają do włączenia się w działalność misyjną Kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Gucwa prosi pielgrzymów o modlitwę o pokój w Republice Środkowoafrykańskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.