Bp Guzdek apeluje o jedność narodu i wojska

Bp Guzdek apeluje o jedność narodu i wojska
(fot. PAP/Leszek Szymański)
KAI/ ad

Msza św. pod przewodnictwem biskupa polowego WP Józefa Guzdka, w katedrze polowej w Warszawie z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i jego małżonki, zainaugurowała obchodzone w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Święto Wojska Polskiego.

W homilii bp Guzdek przestrzegł przed oddzielaniem wojska od narodu i zaapelował o szacunek dla żołnierzy pełniących służbę na rzecz Ojczyzny. We Mszy św. uczestniczyli nowomianowani generałowie, którzy po Eucharystii otrzymają z rąk prezydenta Komorowskiego akty mianowań na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Przed Mszą św. para prezydencka rozdawała bukieciki z ziół i kwiatów na wspomnienie Matki Boskiej Zielnej. Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odegrania hymnu państwowego. Biskup polowy powitał uczestników Eucharystii i pogratulował nowym generałom awansu. Liturgię słowa przygotowali żołnierze, oprawę muzyczną Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

- Niestety, obserwujemy dziś niepokojący proces oddzielania wojska od narodu i narodu od wojska. Jednym ze smutnych owoców tego zjawiska jest łatwość, z jaką w niektórych mediach pojawiają się niesłuszne oskarżenia wobec wojska - mówił w homilii bp Guzdek. Hierarcha podkreślił, że szczególnie brak szacunku widoczny jest w Internecie, gdzie "na internetowych forach, nie przebierając w słowach, wyrażane są opinie pełne nienawiści o naszych żołnierzach, zwłaszcza o tych, którzy pełnią służbę na misjach pokojowych i stabilizacyjnych". Podkreślił, że w ten sposób piszą nieraz ci, którzy "nie potrafią odróżnić pracy od służby".

Przypominając wydarzenia sprzed 92 lat i okoliczności zwycięskiej obrony Warszawy bp Guzdek zwrócił uwagę na solidarne wspieranie wojska przez naród. Podkreślił, że "Polacy byli wtedy gotowi oddać życie w obronie Ojczyzny, a nie Ojczyznę w obronie życia". - Żołnierz polski walczył z przeważającymi siłami wroga. W godzinie walki nie był sam. W tym czasie, gdy żołnierze odpierali atak armii spod znaku czerwonej gwiazdy, wielu rodaków szturmowało niebo, prosząc Boga o ocalenie Ojczyzny - przypomniał. Ordynariusz wojskowy stwierdził, że święto Wojska Polskiego jest dobrą okazją, aby "odkryć na nowo wielką wartość, jaką stanowi zjednoczenie narodu z wojskiem i wojska z narodem". Zachęcał jednak, żeby stawiać dziś pytanie: "Czy w społeczeństwie nie powinno być więcej szacunku dla tych, którzy poświęcają swoje siły, a nawet życie Ojczyźnie?".

Biskup zaapelował o modlitwę w intencji żołnierzy pełniących misje poza granicami kraju oraz ich rodziny, weteranów i kombatantów. Ponowił też apel o jedność narodu i wojska. - Niech dzisiejsze święto, nasza gorąca modlitwa zanoszona za wstawiennictwem NMP Wniebowziętej sprawi, abyśmy tego "razem", pilnowali! Abyśmy tej jedności narodu z wojskiem i wojska z narodem dochowali! Od tego zależą siła i pomyślny los naszej Ojczyzny - podkreślił.

Eucharystię koncelebrowali z bp. Guzdkiem, bp Richard Spencer, biskup pomocniczy armii Stanów Zjednoczonych, ks. Stefan Van Dongen, dziekan wojsk lądowych Bundeswehry oraz liczne grono kapelanów ordynariatu polowego WP. Obecny był minister ON Tomasz Siemoniak i Szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Cieniuch. We Mszy św. uczestniczyli m. in. generałowie, którzy dzisiaj z rąk Prezydenta odbiorą nominacje i szable generalskie. Obecni byli także przedstawiciele wielu armii świata, m.in. USA, Niemiec, Litwy, Słowacji i Ukrainy.

Wspólnie modlili się ordynariusze Wojska Polskiego kościołów ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego, przedstawiciele Sejmu i Senatu. W katedrze polowej stanęły poczty sztandarowe wojskowe, straży granicznej, policji, służby celnej i organizacji kombatanckich. Swoje święto przeżywali żołnierze, pracownicy wojska, weterani, kombatanci i poszkodowani w misjach pokojowych.

Po komunii biskup Guzdek pobłogosławił zioła przyniesione do katedry polowej przez wiernych.
Około godziny 10.30 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpocznie się ceremonia wręczenia aktów nominacyjnych nowym generałom WP. Akty i szable generalskie wręczy zwierzchnik Sił Zbrojnych, Bronisław Komorowski. Zwierzchnik Sił Zbrojnych pożegna również odchodzących z wojska generałów WP.

W południe na Placu Piłsudskiego odbędzie się uroczysta zmiana wart oraz odczytany będzie apel pamięci. Po zakończeniu uroczystości na Placu, przy ul. Gen. Tokarzewskiego- Karaszewicza oraz w Muzeum Wojska Polskiego odbędzie się festyn żołnierski. Wieczorem w kaplicy Cudownego Obrazu jasnogórskiego klasztoru biskup polowy zawierzy Siły Zbrojne RP opiece Matki Bożej.

Święto Wojska Polskiego jest obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r., która zatrzymała ofensywę Armii Czerwonej i stała się przełomem w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-21. Zostało ustanowione trzy lata później i obchodzone w II Rzeczypospolitej. Później datę obchodów przeniesiono na 12 października - dla upamiętnienia udziału 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino w 1943 roku. W 1992 roku Sejm przywrócił święto Wojska Polskiego na 15 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Guzdek apeluje o jedność narodu i wojska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.