Bp Guzdek: w hierarchii wartości wolność obok prawdy jest wartością najcenniejszą

Bp Guzdek: w hierarchii wartości wolność obok prawdy jest wartością najcenniejszą
(fot. youtube / ordynariat polowy)
1 rok temu
KAI / pch

Ordynariusz polowy sprawował Mszę w intencji bohaterów Powstania Warszawskiego, mieszkańców stolicy oraz harcerzy, którzy będą uczestniczyć w obchodach 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wokół ołtarza w Parku Wolności licznie zgromadzili się harcerze i skauci, przebywający w Warszawie na II Zlocie Harcerskim z okazji rocznicy powstania.

Bp Józef Guzdek przypomniał w homilii, że "apogeum zmagań o poszanowanie godności polskiego narodu i walki o prawo do wolności przypadło na czas Powstania Warszawskiego". - Dziś z okazji zbliżającej się 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego modlimy się za poległych i zmarłych uczestników narodowego zrywu - powiedział.

Polecamy książkę Wydawnictwa WAM o kapelanach Powstania Warszawskiego >>

Ordynariusz wojskowy zwrócił się też do Powstańców. - Podziwiamy wasze męstwo i odwagę. Jesteśmy pełni uznania dla żołnierzy, ludności cywilnej i duchowieństwa, dorosłych i młodzieży okupowanej stolicy za cud zjednoczenia i zaangażowanie wokół najważniejszej sprawy. Ale nade wszystko dziękujemy za niezwykle cenne przesłanie, że w hierarchii wartości, wolność obok prawdy, jest wartością najcenniejszą - wskazywał.

Zdaniem bp. Guzdka dzisiejsze spotkanie harcerzy oraz mieszkańców stolicy z uczestnikami Powstania Warszawskiego "jest lekcją wolności i godności". - Nie ma i nie będzie wolnej Polski bez wolnych Polaków. Nasza Ojczyzna będzie miała nadzieję na przyszłość jeśli nie zabraknie w niej ludzi wolnych, o prawych sumieniach, zatroskanych o życie godne - powiedział.

Mszę koncelebrowali kapelani harcerstwa, ordynariatu polowego oraz duszpasterze z parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych, na którego terenie znajduje się muzeum. Uczestniczyli w niej powstańcy, harcerze i skauci, mieszkańcy stolicy. Obecny był Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, pracownicy placówki, wolontariusze obchodów powstania oraz goście zwiedzający muzeum.

Mszę św. zakończyło odśpiewanie "Modlitwy harcerskiej".

Msza rozpoczęła II Zlot Harcerski z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Dziś jest Pojutrze" i potrwa do 2 sierpnia. Jak podkreślają organizatorzy, a są nimi największe organizacje harcerskie ZHP, ZHR oraz Skauci Europy, udział w zlocie będzie okazją do spotkania harcerzy z uczestnikami Powstania Warszawskiego oraz służby harcerskiej w czasie oficjalnych uroczystości rocznicowych. Harcerze i skauci odwiedzą też warszawskie muzea, uczestniczyć będą w warsztatach i historycznej grze miejskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Zasada
18,45 zł
36,89 zł

Zawsze w cieniu. Zawsze potrzebni. Wreszcie docenieni. Kapelani Powstania Warszawskiego.

Gdy kapituluje Starówka, żal za grzechy i rozgrzeszenie stają się cenniejsze niż życie. Generał Antoni Chruściel „Monter” „poleca wprowadzenie w oddziałach jednolitych modlitw porannych i...

Skomentuj artykuł

Bp Guzdek: w hierarchii wartości wolność obok prawdy jest wartością najcenniejszą
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Bp Guzdek: w hierarchii wartości wolność obok prawdy jest wartością najcenniejszą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.