Bp Guzdek: Żołnierze Niezłomni to legenda narodu

Bp Guzdek: Żołnierze Niezłomni to legenda narodu
(fot. wykleci.ipn.gov.pl)
KAI / jm

"Obchodząc 1 marca Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" otoczmy modlitwą naszych Bohaterów" - zachęca w odczytywanym dziś w kościołach i kaplicach garnizonowych przesłaniu biskup polowy Józef Guzdek.

W opublikowanym na stronie internetowym liście biskup polowy podkreśla, że Żołnierze Niezłomni - męczennicy nadziei, "są legendą narodu walczącego o prawdę, honor i wolność, a my jesteśmy ich spadkobiercami".

Biskup polowy przypomina, że wielu z tych, którzy walczyli o Niepodległą straciło życie, do dziś spoczywa w bezimiennych dołach śmierci. Podkreślił, że "w kontekście odzyskiwanej prawdy o mrocznym czasie komunistycznego terroru w powojennej Polsce coraz bardziej doceniamy zbrojny opór antykomunistycznego podziemia".

- Dopiero dziś, po wielu latach zmowy milczenia a nawet zaprogramowanego kłamstwa, odzyskują imiona, pamięć i szacunek w naszym narodzie. Byli wierni, choć na upadek imperium zła trzeba było czekać wiele lat - napisał.

Biskup Guzdek zachęca, aby odprawiane 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Msze św. oraz zapalone znicze, nierzadko na symbolicznych mogiłach i w miejscach kaźni, były wyrazem naszej pamięci oraz wdzięczności.

"W czasach komunistycznego terroru, Żołnierze Niezłomni organizując opór przeciwko ludowej władzy, przypominali, że wolność Ojczyzny jest wartością bezcenną. W jej obronie nie należy żałować krwi, a jeśli zajdzie taka potrzeba, trzeba poświęcić swoje życie".

Zachęcił też, aby "przykład ich heroicznej miłości do Ojczyzny będzie wezwaniem do kształtowania patriotycznych postaw. Pamiętajmy, że wolność jest wielkim darem, jest nam dana i zarazem zadana".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Guzdek: Żołnierze Niezłomni to legenda narodu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.