Bp Jamrozek zachęca do odnowienia w niedzielę aktu zawierzenia się Chrystusowi Królowi

Bp Jamrozek zachęca do odnowienia w niedzielę aktu zawierzenia się Chrystusowi Królowi
Fot. Pavle Marjanovic / depositphotos.com
PAP / tk

W najbliższą niedzielę Kościół katolicki będzie obchodził uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Delegat KEP ds. ruchów, grup, wspólnot i stowarzyszeń intronizacji Jezusa Chrystusa, bp Stanisław Jamrozek zachęca, aby tego dnia na nowo zawierzyć się Synowi Bożemu, odnawiając Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

W Kościele katolickim 20 listopada obchodzona będzie w tym roku uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. W jej centrum jest przyjęcie Syna Bożego jako swojego króla, czyli wewnętrzna przemiana i nawrócenie do Boga zgodnie z wymaganiami Ewangelii.

W wigilię tej uroczystości – 19 listopada – minie szósta rocznica od proklamowania przez Episkopat Polski w 2016 r. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Pana i Króla. Wydarzenie odbyło się w obecności prezydenta RP. Następnego dnia akt został odnowiony we wszystkich polskich kościołach.

Akt zawierzenia Chrystusowi Królowi

Jego treść nawiązuje do ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza i jasnogórskich ślubów narodu Prymasa Tysiąclecia. Są w nim m.in. wezwania, by Chrystus królował "w naszych sercach, rodzinach, parafiach, środkach komunikacji społecznej, miejscach pracy, urzędach, miastach i wioskach".

DEON.PL POLECA

„W tym akcie zobowiązaliśmy się podporządkować Jezusowi wszystkie sfery naszego życia osobistego i społecznego” – przypomniał bp Stanisław Jamrozek w komunikacie przekazanym przez biuro prasowe Episkopatu.

Zwrócił uwagę, że aby zrealizować złożone wtedy przyrzeczenia, "potrzeba wytężonej modlitwy i nieustannego wysiłku". Delegat KEP ds. ruchów, grup, wspólnot i stowarzyszeń intronizacji Jezusa Chrystusa zachęca do włączenia się w dziewięciodniową nowennę przed niedzielną uroczystością.

Na nowo zawierzmy się Chrystusowi Królowi

"W samą uroczystość odczytajmy Jubileuszowy Akt Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana" – wskazał bp Jamrozek. Jak zaznaczył, "na nowo zawierzmy się Chrystusowi Królowi, trwając na modlitwie w świątyniach i w rodzinach. Prośmy o zgodę w naszej ojczyźnie, o pokój na Ukrainie, o zwycięstwo dobra nad złem".

"Starajmy się przeżywać ten czas w stanie łaski uświęcającej, pojednani z Bogiem i z bliźnimi" – dodał.

Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata dla całego Kościoła ustanowił papież Pius XI encykliką "Quas primas" z 11 grudnia 1925 r., wydaną na zakończenie roku jubileuszowego 1600-lecia soboru nicejskiego. Papież polecił, aby we wszystkich kościołach tego dnia odmawiać "Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa" oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu.

Początkowo uroczystość Chrystusa Króla obchodzono w ostatnią niedzielę października. Reforma Soboru Watykańskiego II przesunęła obchody na ostatnią niedzielę roku liturgicznego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i koniec w Jezusie Chrystusie. Obecnie uroczystość wieńczy rok liturgiczny.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz à Kempis

"Naśladowanie Chrystusa" jest po Piśmie Świętym chyba najbardziej rozpowszechnioną książką chrześcijańską. Mimo, że powstała kilkaset lat temu, nadal pozostaje skarbnicą myśli, rad duchowych i zasad moralnych aktualnych dla dzisiejszego odbiorcy.

Za historykiem literatury Piotrem Chmielowskim...

Skomentuj artykuł

Bp Jamrozek zachęca do odnowienia w niedzielę aktu zawierzenia się Chrystusowi Królowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.